Znak Ateny – recenzja

Podoba się?

 Rick Riordan od samego początku swojej “kariery” w Polsce znany jest jako twórca fantastyki młodzieżowej silnie powiązanej z wierzeniami starożytnych cywilizacji (Egipcjan, Rzymian czy Greków). W “Olimpijskich herosach” praktycznie od samego początku koncentruje się na “misji” dwóch grup półbogów, których przedstawiciele w “Znaku Ateny” po raz pierwszy zjednoczą siły i razem podejmą się zniszczenia Gai (a co za tym idzie, uratowania świata).

Fabularnie autor zachował ciągłość – wydarzenia z początku “Znaku Ateny” to przedłużenie finału z “Syna Neptuna” – pierwsze kilkanaście stron przynosi czytelnikowi jedynie rozeznanie w sytuacji, jednak ten stan zmienia się dość szybko. Nie minie dłuższa chwila, a Riordan zdoła rozpętać zalążek istnej fabularnej orgii, jaka rozegra się na łamach książki. Na ten efekt składa się zarówno ciekawe tło, jak i – co tu dużo mówić – mnogość dobrze dopracowanych, zróżnicowanych bohaterów, w żadnym calu nie będących bezpłciową papką, tak powszechnie spotykaną w innych powieściach tego gatunku.

Riordan praktycznie nigdy nie bawi się w sentymenty, i ciężko w jego książkach znaleźć momenty, w których bohaterowie mieliby okazję do nudy – nie inaczej jest w “Znaku Ateny”, w którym dosłownie co i rusz do czynienia mamy z kolejnymi zaskakującymi zwrotami akcji, pełnymi brawury pojedynkami czy innymi tego typu atrakcjami. Dodatkowo na bohaterach spoczywa ciężar powierzonej im misji – ten czynnik plus ich wiek (w poprzednich seriach tego autora mieliśmy do czynienia ledwo z nastolatkami) dają wynik końcowy w postaci powieści młodzieżowej nie tylko dla młodzieży.

Kreacja samych bogów i półbogów także wpasowuje się idealnie w resztę książki – u Riordana zostali sprowadzeni oni nie do poziomu wszechwładnej istoty, a… zwykłej ludzkiej istoty. Przynajmniej za sprawą ich wad i słabości – w wielu scenach autor podkreśla ten fakt, wręcz uwypuklając ich negatywne cechy i zabawnie przeciwstawiając je ich “boskiemu” wizerunkowi, który – mimo ich starań – nie pozostaje bez skazy.

Riordan po raz kolejny udowodnił, że z wielką gracją porusza się po wierzeniach dawnych ludów, w pełni wykorzystując i naginając je do własnych potrzeb. “Znak Ateny” to kolejna dobra powieść, która wyszła spod jego pióra – doskonale wynajduje on wyważenie w elementach składających się na jego powieści, i jednocześnie nie kieruje swoich pozycji do jednej grupy wiekowej, tworząc tekst zdatny do czytania zarówno dla młodzieży, jak i starszych czytelników. A to zdecydowanie cechy bardzo rzadko dzisiaj spotykane – toteż tym bardziej warto zapoznać się z twórczością Ricka Riordana.

 Tytuł: Znak Ateny (The Mark of Athena)
Cykl: Olimpijscy Herosi
Tom: 3
Autor: Rick Riordan
Wydawca: Galeria Książki
Data wydania: 8 listopada 2012
Liczba stron: 528
Oprawa: miękka
Cena: 36,90 zł

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze