Młody – Magdalena Kozak – recenzja

Podoba się?

Niespodziewanie po długich latach przerwy na scenę urban fantasy ponownie wkracza Magdalena Kozak z kontynuacją cyklu nocarskiego. „Młody”, bo taki nosi tytuł najnowsza książka autorki, to wspaniały ciąg dalszy historii, która pozwoli nam uzyskać odpowiedzi na pytania z poprzedniego tomu. Jednak, żeby nie było zbyt łatwo… pojawiły się nowe.


Wieść o tym, że autorka postanowiła stworzyć kolejny tom, była dla mnie zaskoczeniem. Przez te parę lat nie oczekiwałem, że pojawi się dalsza część przygód byłego Nocarza, więc tym bardziej się cieszę, że mamy możliwość powrotu do świata wampirów wykreowanych przez pisarkę.
Już od samego początku „Młodego” zostajemy wciągnięci w wir akcji. Rzecz się dzieje tuż po tym jak Vesper, chcąc czy nie chcąc, zostaje mianowany przez Przedwiecznego Lordem wampirzej rodziny. Na początku nowej kariery wampir musi zmagać się z trudnościami, jakie z powodu młodego wieku Vespera sprawiają inni Lordowie. Były Nocarz, przez wzgląd na swoje niewielkie doświadczenie, zostaje wplątany w szereg intryg, które mają mu zaszkodzić w przyszłości. Jednak, jak można by się spodziewać, Vesper zręcznie wymiguje się od wszelkich nieprzychylności i sam jest przyczyną wielkich zawirowań w świecie wampirów.
Po tych kilku latach zastanawiałem się, czy powtórzyć sobie całą serię przed przeczytaniem „Młodego”. Ostatecznie tego nie zrobiłem i – jak się okazało – nie potrzebowałem, ponieważ pani Kozak uraczyła czytelnika niezbędnymi informacjami, które pozwalają przypomnieć sobie pewne fakty z poprzednich tomów.
Poziom „Młodego” nie ustępuje pozostałym częściom, a nawet można zauważyć, że warsztat pisarki trochę się różni i wydaje się dużo bardziej dopracowany. Widoczne jest to w dialogach – są mocno rozbudowane, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej wejść w głąb myśli bohaterów.  To, co bardzo mnie ucieszyło, to humor, który – pomimo przeciwności losu – nie opuszcza Vespera, jak i innych postaci. Ze względu na zainteresowania autorki nie zabrakło również wątków militarnych i wszelkich tematów dotyczących uzbrojenia, co dla fanów tego uniwersum stanowi dobre uzupełnienie wyobrażeń dotyczących postaci ze świata Vespera.

Ciekawym pomysłem był sposób przedstawienia uniwersum nocarskiego (i oczywiście Młodego) na konwencie Warsaw Comic Con, gdzie grupa z forum nocarskiego Nocarz.pl zorganizowała dla odwiedzających szkolenia z przetrwania oraz taktyk wampirzej policji. Spodobał mi się taki rodzaj promocji książki.
Jestem zadowolony z tego, że po raz kolejny miałem możliwość zawitania do świata wampirów. Uniwersum autorki jest oparte na jasnych zasadach, brak w nim zbytniego skomplikowania, co pozwala szybko się zorientować, kto tu pociąga za sznurki.
Po przeczytaniu „Młodego” niecierpliwie oczekuję dalszych losów tej powieści. Przemawia do mnie ich historia i sposób, w jaki oddziałują na czytelnika. Można powiedzieć, że utożsamiam się z niektórymi cechami tych postaci.  Cieszę się również, że jest to urban fantasy, bo to mój ulubiony podgatunek fantasy. Jeśli więc jeszcze nie sięgnęliście po ten tytuł, gorąco polecam go nabyć i w wygodnym fotelu – z kubkiem dobrej, gorącej herbaty – rozsiąść się wygodnie i wejść ponownie do świata wykreowanego przez Magdalenę Kozak.

Tytuł: Młody
Autor: Magdalena Kozak
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 23 maja 2017
ISBN: 9788379642403
liczba stron: 428

Czytam, oglądam, słucham i fotografuje. Jestem również głównym adminem strony oraz od czasu do czasu coś napiszę. Jeśli jest jakiś kłopot w użytkowaniu strony to śmiało pisz do mnie poprzez formularz kontaktowy na stronie. :-)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze