Podoba się?

Słyszeliście o Ilonie Andrews? Wśród miłośników urban fantasy to jedno z najgłośniejszych nazwisk. Jestem członkiem kilku grup dyskusyjnych, krajowych i nie tylko, i już niejednokrotnie zauważyłam, że jeśli pada tam zapytanie o UF, zawsze wymieniana jest jej twórczość. Ma na koncie wiele różnych opowieści, więc można wybierać z szerokiego wachlarza historii. Tematycznie trzyma się zwykle wspominanego urban fantasy, czyli gatunku, w którym współistnieją elementy pozornie sprzeczne – magia i technika – a wszystko co do zasady w realiach miejskich.

Kim jest Ilona Andrews?

Zacznijmy od tego, że Ilona Andrews to pseudonim dwójki autorów. Ilona i Andrew Gordon są małżeństwem rezydującym w Stanach Zjednoczonych. Ilona z pochodzenia jest Rosjanką, a Andrew Amerykaninem. Poznali się na zajęciach z pisania kreatywnego w czasie studiów. Nieczęsto spotyka się duety pisarskie – zajęcie to kojarzy się raczej z dość samodzielną pracą, lecz temu zespołowi najwyraźniej taka forma tworzenia pasuje. Swego czasu przeprowadziliśmy z autorami wywiady, w których pytaliśmy m.in. o ich system pracy, sposób spędzania wolnego czasu oraz przygody z fanami. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami pisarzy: wywiad pierwszy z 2012 r. oraz wywiad drugi z 2019 r.

Postapo i urban fantasy w Kate Daniels

Autorzy zadebiutowali w roku 2007 książką „Magia kąsa”, czyli pierwszym tomem serii o Kate Daniels. Cykl ten doczekał się dziesięciu tomów głównej historii (w Polsce ostatnio ukazała się przedostatnia część), a także kilku opowiadań i powieści pobocznych. Każdy z tomów (przynajmniej tych początkowych) może stanowić osobną historię, połączoną z pozostałymi częściami pewnym wątkiem wiodącym. Nie musicie się jednak obawiać, że w finale poszczególnych książek natraficie na cliffhanger. Jeśli ktoś chce, może czytać tomy z pewną swobodą w wyborze kolejności, choć niewątpliwie polecam trzymanie się chronologii – gwarantuje większą przyjemność z lektury i odkrywania kolejnych elementów tego świata.

Uniwersum z cyklu o Kate Daniels jest piekielnie bogate. Trafiamy tu do postapokaliptycznego świata, w którym lata wcześniej, nagle, bez ostrzeżenia nastąpił nagły powrót mocy, burząc dotychczasowy porządek. Owe fale magii przychodzą, trwają kilka godzin, czasem dni, a potem odchodzą, lecz w czasie swojego panowania dezaktywują technologię – nie działają samochody, elektryczność, a dodatkowo powodują u ludzi wielorakie mutacje. Jest to niebezpieczny i różnorodny świat, w którym spotkamy zmiennokształtnych, wiedźmy, a także rozmaite mitologiczne stworzenia. Mamy też wampiry, choć zdecydowanie inne niż te znane z popkultury. Są to bowiem bezmózgie kreatury, których ciała pod działaniem wirusa ulegają deformacji i mogą być wykorzystane przez wytrenowane osoby jako sterowane na odległość kukiełki. Bohaterką jest najemniczka, Kate Daniels, kobieta niezależna, z poczuciem humoru prowadząca czytelnika przez szybką i wciągającą akcję.

Ilona Andrews Kate Daniels Magia niszczy wskrzesza kasa parzy uderza zabija krwawi urban fantasy
Detektywistyczna zagadka w Hidden Legacy

Innym, szczególnie głośnym ostatnimi czasy tytułem stała się seria „Hidden Legacy”, opowiadająca o Nevadzie Baylor, prywatnej detektyw. W świecie tym, z pozoru podobnym do naszego, w XIX wieku odkryto pewną miksturę, która sprawiła, że ludzie rozwinęli paranormalne zdolności. Powstały magiczne rodziny, które z biegiem czasu umacniały swoją pozycję oraz siłę i angażowały się w politykę i biznes. Potężne rody, liczne wyzwania oraz świetne pomysły – to tak w skrócie.

Cykl ten dość mocno przypomina mi książki o Kate Daniels, choćby ze względu na silnych, wyrazistych bohaterów, lecz kroczy nieco bardziej w kierunku romansu. Nie jest to jednak klasyczny paranormal romance z rwaniem koszuli czy innymi ekscesami – stawia bowiem na „slow burn romance” (innymi słowy bohaterom zajmuje trochę czasu przekonanie się do siebie). Nie mogę tu nie wspomnieć o okładkach. Oprawa cyklu jest straszna i dla polskiego odbiorcy raczej mało pociągająca, ale obiecuję, w tym przypadku naprawdę nie warto oceniać po grafikach – wnętrze jest o wiele lepsze.

„Hidden Legacy” opiera się na jednym uniwersum, lecz nie na jednym bohaterze. Autorzy rozwinęli tę serię, w dalszych tomach prezentując historie pobocznych postaci. W oryginale w tym roku ukazał się tom piąty. Zła wiadomość jest niestety taka, że jak na razie nie doczekaliśmy się wydania tej serii w naszym kraju. Mam jednak ogromną nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Na rubieży między światami

Na koncie autorów znajduje się również seria „Na krawędzi”, licząca cztery tomy. Jak zwykle u Ilony Andrews mamy ciekawy pomysł na świat. W tym uniwersum bowiem spotkamy dwie rzeczywistości – naszą zwykłą, szarą codzienność oraz równolegle istniejący świat alternatywny, w którym do głosu dochodzi magia. Te dwie płaszczyzny oddzielone są wąskim pasem pośrednim, zwanym Rubieżami – i tam właśnie przenosi nas fabuła. Pierwsze dwie części tej serii wyszły w Polsce pod tytułami „Na krawędzi” i „Księżyc nad Rubieżą”, więc jeśli jesteście zainteresowani, gorąco zachęcam. Nie ma na końcu cliffhangera i nawet można by rozpatrywać te tomy jako zamknięte całości, więc nie musicie obawiać się urwanej serii. Zainteresowanych zachęcam jednak do sięgnięcia także po kolejne książki cyklu.

Online życie też się toczy

Ilona Andrews jest również bardzo aktywna na swojej stronie internetowej i blogu (link). Ta aktywność zaowocowała nawet powieścią pisaną w odcinkach. Pierwszą taką książką było „Clean Sweep”, które zapoczątkowało serię „Innkeeper Chronicles” o właścicielce niecodziennego zajazdu, mającej za sąsiada wilkołaka. Zaczęło się od fragmentu, lecz zarówno ta część, jak i kolejne wychodziły systematycznie na blogu oraz ostatecznie zostały wydane siłami autorów. Z ciekawostek dodam, że w serii tej możemy napotkać pewien cross overowy smaczek, rozpoznawalny dla fanów „Na krawędzi”.

Dina Demille z zewnątrz jest uosobieniem normalności – prowadzi pensjonat w małym miasteczku w Teksasie, posiada Shih Tzu o imieniu Bestia, a jej jedynym zmartwieniem powinno być, co dziś podać gościom na kolację. Prawda jest jedna inna – miotła bohaterki to śmiercionośna broń, jej zajazd jest magiczny i myśli sam za siebie, a piesek może połknąć złodzieja w całości. Pensjonat to bezpieczna twierdza i teren neutralny dla wszystkich jego mieszkańców, więc gdy w okolicy zaczyna się dziać coś niepokojącego, Dina musi zareagować. Swoje trzy grosze dorzucają jej sąsiad i jednocześnie wilkołak Sean oraz kosmiczny, wampirzy żołnierz Arland. Tak mniej więcej przedstawia się sytuacja w pierwszym tomie „The Innkeeper Chronicles”.

Jeszcze jeden rozdział!

Niedawno na blogu Ilony Andrews ukazywała się kolejna historia w odcinkach. Zapoczątkowana jako sposób autorów na oderwanie myśli czytelników od kryzysu epidemiologicznego z marca, przekształciła się w pełnowymiarową powieść. Ostatecznie została zdjęta ze strony, by zostać poddana porządnej redakcji i ukazać się w 2021 roku. Stanowi ona sequel do serii o Kate Daniels, ponieważ opowiada o jednej z poznanych w niej bohaterek i rozgrywa się osiem lat po wydarzeniach z ostatniej części cyklu.

Do wyboru, do koloru

Poza zwykłymi powieściami autorzy mają na koncie sporą ilość opowiadań. Lista tytułów autorstwa Ilony Andrews ciągnie się i ciągnie, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Nieco bardziej romansowe „Hidden Legacy”, postapokaliptyczna wizja świata z cyklu o Kate Daniels, a może przytulny zajazd z walecznym Shih Tzu na straży? Wszystko to pisane z humorem oraz troską o ciekawą i wciągającą akcję. Autorzy zadbali o zaopatrzenie swoich czytelników – wystarczy wybrać.

Twórczość Ilony Andrews w pigułce

Seria o Kate Daniels
1. Magic Bites (2007) – Magia kąsa (2010)
2. Magic Burns (2008) – Magia parzy (2010)
3. Magic Strikes (2009) – Magia uderza (2010)
4. Magic Bleeds (2010) – Magia krwawi (2011)
5. Magic Slays (2011) – Magia zabija (2016)
6. Magic Rises (2013) – Magia wskrzesza (2018)
7. Magic Breaks (2014) – Magia niszczy (2019)
8. Magic Shifts (2015) – Magia zmienia (2019)
9. Magic Binds (2016) – Magia łączy (2020)
10. Magic Triumphs (2018)

Opowiadania dodatkowe:
0.5. A Questionable Client (2013)
3.5. Magic Mourns (2009)
4.5. Magic Dreams (2012)
5.3. Magic Tests (2012)
5.4. Magic Gifts (2011)
5.5. Gunmetal Magic (2012) (powieść o Andrei)
5.6. Retribution Clause (2012)
5.7. An Ill-Advised Rescue (2013)
6.5. Magic Steals (2016)
8.5. Magic Stars (2015)
Small Magics (2015) (kolekcja kilku opowiadań autorów, wymienionych tutaj)
Curran POV

Iron Covenant
1. Iron and Magic (2018) (książka mogąca stanowić jednocześnie część 9.5 do serii o Kate Daniels)

Edge
1. On the Edge (2009) – Na krawędzi (2011)
2. Bayou Moon (2010) – Księżyc and Rubieżą (2014)
3. Fate’s Edge (2011)
4. Steel’s Edge (2012)

The Kinsmen Universe
• The World of Kinsmen
• Silent Blade (2009)
• Silver Shark (2011)
• A Mere Formality (2008)

Innkeeper Chronicles
1. Clean Sweep (2013)
2. Sweep in Peace (2015)
3. One Fell Sweep (2016)
4. Sweep of the Blade (2019)
4.5. Sweep with Me (2020)

Hidden Legacy
1. Burn for Me (2014)
2. White Hot (2017)
3. Wildfire (2017)
3.5. Diamond Fire (2018)
4. Sapphire Flames (2019)
5. Emerald Blaze (2020)

Kate Daniels World
1. Blood Heir (2021)

Inne:
Alphas: Origins (2011)
Of Swine and Roses (2015)
Grace of Small Magics (2015)

Zainteresowanych zapraszamy też na stronę autorów: www.ilona-andrews.com/

Z zawodu finansista, z pasji czytelnik. Redaktorka serwisu oraz moderator forum Gavran, okazjonalnie recenzentka.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Gavranie możecie odnaleźć liczne recenzje powieści Ilony Andrews, a także przewodnik po twórczości autorów (link). W którymś momencie każdy z gavraniej redakcji spotkał się z tymi książkami, a wielu naszych […]

 
Marlena

Witam, fajnie byłoby uaktualnić tytuły nowych książek. Pozdrawiam