Podoba się?

Śląskie Dni Fantastyki to konwent promujący szeroko pojętą fantastykę, który co roku zrzesza setki fantastów, RPG-owców, Tolkienistów, ludzi zafascynowanych tą społecznością. W tym roku organizowany jest już piąty raz. Tegoroczna edycja odbędzie się 13-14 kwietnia na terenie 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie, przy ulicy Farnej 7. 

Ważnym elementem na ŚDF-ach jest konwencja. W tym roku uczestnicy podejmą się zadań wymagających skupienia oraz spostrzegawczości, w celu udowodnienia swojej wartości Komandorowi IXPerowi, zarządcy stacji,  na której niegdyś odbywały się badania. Finalnie mają zostać członkami załogi zarządzanej przez samego Komandora. Pytaniem jest, czy podołają jego zadaniom?

Organizatorem jest Śląski Klub Fantastyki, jedna z najstarszych organizacji zrzeszających fantastów wszelkiej maści. 

Klub został założony w 1981 roku, gdy grupa Larpowców zapragnęła stworzyć komfortową przestrzeń do spotkań. Z samego początku ŚKF przyciągał głównie graczy gier fabularnych, jednak szybko się rozrastał i zaczęły w nim powstawać sekcje tematyczne. Wraz z ilością członków rosła również popularność klubu, co przyczyniło się do ochrzczenia ŚKF-u ważnym ośrodkiem dla fandomu. Na przestrzeni lat klub wypracował sobie ugruntowaną pozycję w fandomie. 

Tak samo jak przed laty, Śląski Klub Fantastyki organizuje konwenty, warsztaty, regularne spotkania w siedzibie. Śląski Klub Fantastyki mieści się w Katowicach, przy ul. Alfonsa Górnika 5.

Śląski Klub Fantastyki zawsze jest otwarty na nowych członków!

Goście

Anna Kańtoch
Z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016), jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Wiara (2017) otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

Anna “Siemomysła” Hrycyszyn
To entuzjastka mórz, statków i okrętów. Uczestnicy konwentów mają szansę się o tym regularnie przekonywać podczas punktów programu, jakie organizuje na eventach. Zazwyczaj pojawia się na południu Polski, w końcu zamieszkuje Gliwice, gdzie przebywają z nią mąż i dwie kotki. Anna jest szefową w sekcji literackiej “Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki. Jej pierwszy tekst został opublikowany w tomie II “Fantazji Zielonogórskich”, gdzie jej zamiłowanie do architektury obronnej i rewolucji przemysłowej dają o sobie wyraźne znaki.

Dominika Skoczeń
Kiedy nie pisze książek, prowadzi kanał na YouTube pod nazwą Czerw Fantastyczny, poświęcony popkulturze i fantastyce. W swoich filmach opowiada o dobrych serialach i książkach oraz wyśmiewa te złe, dyskutuje z gośćmi, prowadzi także serię filmów o tworzeniu dobrych historii i pisaniu książek. Na co dzień jest szermierzem, ćwiczy Nowoczesną Szermierkę Klasyczną (MCF).
Kanał Czerw Fantastyczny: https://www.youtube.com/c/CzerwFantastyczny

Istvan Vizvary
Łodzianin, matematyk z wykształcenia, inżynier oprogramowania z zawodu. Interesuje się biologią, ekologią i filozofią. Autor opowiadań publikowanych w “Nowej Fantastyce” i antologiach oraz dwóch powieści science-fiction: “Vivo” (2017) i “Lagrange. Listy z Ziemi” (2023).

Łukasz Kucharczyk
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW . Autor monografii naukowej pt. „Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema”, monografii „Granice ludzkiego poznania. O wybranych aspektach twórczości Jacka Dukaja” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Prowadzi zajęcia z zakresu polskiej literatury współczesnej, krytyki literackiej, literatury fantasy i science ficton oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Współpracownik kilku czasopism literackich, m. in. „Nowe Książki”, „Nowy Napis” i „Topos” . Juror w konkursach literackich. W swojej pracy badawczej zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną oraz polską krytyką literacka. Pracuje również w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Swoje opowiadania publikuje w antologiach i czasopismach. Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku, nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.

Paweł Majka
Urodził się w Krakowie. W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych. Do pisania wrócił dopiero w roku 2006, opowiadaniem w wydanej przez Fabrykę Słów antologii „Tempus Fugit”.

Kolejne opowiadania i teksty publikował w czasopismach: Nowa Fantastyka, Science Fiction, Fantasy i Horror, Fantasy & Science Fiction” (Edycja Polska), Czas Fantastyki; „Smokopolitan”, „Horyzont Zderzeń Fantastycznych” w antologiach: „Kanon barbarzyńców”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nowe idzie”, „Science Fiction”, „Rok po końcu świata”, „Przedmurze”, „Geniusze Fantastyki”, „Fantazmaty”, „Wolsung Antologia”, „Neolegendy krakowskie”, „Wenus”, „Epidemie” a także w internetowych magazynach: Fahrenheit, Esensja i Creatio Fantastica.

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, „Pokój Światów” (Genius Creations). Od tamtego czasu wydał dwanaście powieści, w tym jedną wspólnie z Michałem Cetnarowskim a dwie z Radkiem Rusakiem.

Radek Rak
Pisarz i lekarz weterynarii. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith.” Jego kolejna powieść Puste niebo (2016) była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019) otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Za napisaną w 2022 “Agla: Alef” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego.

Robert M. Wegner
Rozpoczął przygodę pisarską w 2002 r. publikując w 19 numerze miesięcznika „Science Fiction” opowiadanie zatytułowane „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe”, którego kontynuacją był wydany w 2010 drugi tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód”. W 2012 r. na rynek trafiła pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu zatytułowana „Niebo ze stali”. Wszystkie te książki ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

Mąż fantastycznej żony i ojciec dwóch niesamowitych córek, od lat mieszkający i pracujący na Śląsku. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Sfinks. Jego książki przetłumaczono na język czeski, rosyjski i ukraiński. Najbardziej znany z cyklu fantasy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” obejmującego jak na razie dwa tomy opowiadań i trzy powieści, jednak na koncie ma również szereg opowiadań zaliczanych do nurtu SF, publikowanych w czasopismach „Science Fiction”, „Science Fiction, Fantasy&Horror” oraz kilku antologiach książkowych.

Strona ŚKF: https://www.skf.org.pl 

Strona konwentu: https://www.sdf.org.pl 

Bilety na wydarzenie: https://www.sdf.org.pl/akredytacja/ 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze