Dzieci cienie – Wśród zdradzonych, Wśród notabli

Podoba się?

Świat, w którym ufać nie można nikomu; prawie nikomu. Świat, w którym rząd pilnuje każdego naszego kroku. Świat, w którym ci „trzeci” umierają.

Opowieść o chłopcu, który wyrwał się z granic swojego domu, powraca. Powraca kontynuacja serii „Dzieci cienie” autorstwa Margaret Peterson Haddix. W poprzednich tomach Luke Garner, pod fałszywą tożsamością Lee Granta, musiał oswoić się z nowym otoczeniem, w które wpadł gwałtownie i wcale niespecjalnie. Nie wyobrażał sobie, że istnieje świat poza granicami dotychczas wytyczonymi mu przez życie, nie wiedział, że na świecie jest tylu ludzi.

„Wśród zdradzonych, wśród Notabli” to kontynuacja serii „Dzieci Cienie”, która poza oceanem odniosła niesamowity sukces. Koniec drugiego jest bardzo zaskakujący i bardzo niebezpieczny. W szkole Hendricksa pojawia się zdrajca, działający tylko dla własnej korzyści i pracujący dla Policji Populacyjnej. W swoje niebezpieczne gierki próbuje wciągnąć dziewczynkę, która jest „trzecia” i uczęszcza do szkoły dla dziewcząt Harlow. Chłopiec, sam będąc zakazanym dzieckiem, usiłuje wkupić się w łaski rządu, lecz nie przewiduje, że Luke Garner – ten, który udaje, że nie jest Pojawem – przyjaźni się z wysoce postawionym urzędnikiem Policji Populacyjnej. Za jego sprawą nieszczęśliwiec Jason wpada we własne sidła i wciągną w to swoją koleżankę, Ninę Indi.

Nina Indi to rozpieszczone przez swoje kochane cioteczki dziecko, któremu, mimo iż nie wiodło się najlepiej, podtykano pod nos wszystko, co chciało, włącznie z dobrymi radami starszych pań. Kobiety ubóstwiały dziewczynkę i bolały nad tym, że Nina musi ukrywać się w domu z powodu tak bezsensownego prawa jakim jest ustawa populacyjna. Ciotki pracowały ciężko i większą część swojej pensji przeznaczały na fałszywy dowód tożsamości, który pozwolił dziewczynce wyrwać się z domu, pójść do szkoły i zdobyć wykształcenie. Nina dostała się do szkoły dla dziewcząt Harlow, znajdującej się niedaleko szkoły dla chłopców. Wtedy właśnie poznała Jasona.

Lee Grant ma brata, Smitsa. Właśnie on chce odwiedzić swojego starszego i na dodatek rozpocząć naukę w szkole dla chłopców. Nad Lukem wisi niebezpieczeństwo, że brat Lee wyda go Policji Populacyjnej. Boi się tego, że nie sprosta zadaniu i że chłopiec będzie widział w nim wroga. Gdy dochodzi do pożaru, zapada decyzja, że Lee wraca do domu. Nie do „prawdziwego” domu. Do domu Grantów. Dopiero tam zaczynają się prawdziwe tarapaty.

Smits okazał się dzieckiem bardzo rozpieszczonym, przynajmniej takie sprawiał wrażenie, gdy dotarł do szkoły. Miał osobistego ochroniarza, którego traktował raczej jako służącego. Był też bardzo wybredny, kazał sobie nawet w bezokiennym budynku wyburzyć dziury w ścianach, w wiadomym celu. Przygnębiała go również wiedza o tym, że Luke nie jest jego prawdziwym bratem. Wiedział też, że prawdziwy brat nie zginął tak, jak wcześniej zakładano, w wypadku w górach. I dlatego „brat” Lee-Luke’a, chciał się z nim spotkać – by wyjaśnić tajemnicę śmierci prawdziwego Lee.

Jeśli chodzi o fabułę powieści, to nie różni się ona zbytnio od pierwszych tomów, z tym, że dwa kolejne zostały napisane jeszcze lepiej. Wydawało mi się, że akcja zyskała na dynamice, a niepewność autorki, która pojawiała się w poprzednich częściach, znikła całkowicie. Haddix błysnęła pełnią swojego talentu. Książkę czyta się niesamowicie lekko i nie ma tutaj mowy o szybkim zapomnieniu przeszłych zdań.

Nadal jesteśmy w bliskiej integracji z bohaterami i czasem trzecia osoba przestaje być zauważalna, co moim zdaniem jest dużym plusem książki. Przedstawienie nowych postaci nie jest może zbyt ciekawe, ale główny nurt opowieści skupia się głównie na osobach młodych, w wieku lat „nastu” i obszerne opisy dorosłych są po prostu skracane. Mamy poznać świat widziany przez dzieci, ze wszystkimi problemami z jakimi walczą.

„Wśród zdradzonych, wśród notabli” utrzymuje w napięciu. Nie wiemy, co się wydarzy, każdy z bohaterów jest nieprzewidywalny, a narrator wcale nie ułatwia nam sprawy.

I ciągle będę obstawał przy swoim – to książka nie tylko dla młodzieży. Polecam wszystkim!

Moja ocena: 10/10
Tytuł: Wśród zdradzonych, Wśród notabli
Cykl: Dzieci cienie
Tom: 3 i 4
Autor: Margaret Peterson Haddix
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Data wydania: luty 2012
Liczba stron: 383
Oprawa: Miękka
Cena: 35 zł
Autor recenzji: Michał Popielarski
Dziękujemy wydawnictwu Jaguar za udostępnienie książki.

Czytam, oglądam, słucham i fotografuje. Jestem również głównym adminem strony oraz od czasu do czasu coś napiszę. Jeśli jest jakiś kłopot w użytkowaniu strony to śmiało pisz do mnie poprzez formularz kontaktowy na stronie. :-)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze