Zapowiedź: Jo Walton – Wśród obcych

Podoba się?

Data wydania: 28 sierpnia 2013

Wydawnictwo: Akurat

Nieważne, czy to magia czy nie, wszystko co robisz ma swoją siłę i konsekwencję, i ma wpływ na innych ludzi.

 

Wśród obcych to najczęściej nagradzana książka ostatniego dziesięciolecia. Dzięki tej powieści Jo Walton dołączyła do panteonu sław literatury science fiction i fantasy, takich jak: Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Philip K.Dick czy China Miéville.
Równocześnie udała jej się rzadko spotykana sztuka: Wśród obcych, będąc w stu procentach powieścią z kręgu literatury fantastycznej, śmiało wykracza poza granice getta, trafiając w gusta tych samych czytelników, którzy zachwycili się Harrym Potterem.

W książce Walton, tak samo jak w cyklu autorstwa J.K. Rowling, granice między światem fantastycznym i rzeczywistym są trudno uchwytne, a nawet nieistotne, magia i fantastyka nie są celem samym w sobie, tylko nieodłącznymi składnikami życia. Różnica sprowadza się głównie do tego, że w książce Jo Walton praktycznie tylko główna bohaterka funkcjonuje w obu tych światach równocześnie; życie pozostałych postaci, pozbawionych tej możliwości, jest znaczne uboższe i bardziej dwuwymiarowe.

NAGRODY:
Wśród obcych należy do najczęściej nagradzanych powieści SF i fantasy ostatniego dziesięciolecia. Od początków istnienia Nebuli i Hugo, dwóch najważniejszych branżowych nagród literackich, tylko około 20 książek zostało uhonorowanych obiema tymi nagrodami.
Nebula 2011 – nagroda główna (Jo Walton pokonała m. in. China Miéville’a, Jacka McDevitta i N.K. Jemisin)
Hugo 2012 – nagroda główna (pokonała m.in. China Miéville’a i George’a R.R. Martina)
British Fantasy Award 2012 – nagroda główna (pokonała m.in. Joe Abercrombiego, George’a R.R. Martina i Stephena Kinga)
Nagroda Locusa 2012 – nominacja (obok Georga R.R. Martina, T. Pratchetta)
World Fantasy Award 2012 – nominacja (obok Georga R.R. Martina, Stephena Kinga)

Jest rok 1979. Mor traci siostrę bliźniaczkę w wypadku samochodowym, sama zostaje kaleką. Ucieka od zaborczej matki i trafia do szkoły z internatem. Zagubiona i samotna szuka pomocy u wróżek – eterycznych, niewidocznych dla innych ludzi istot, towarzyszy jej dziecięcych zabaw. Wróżki pomagają jej ułożyć życie w nowym miejscu, wśród obcych ludzi, a także ocalić świat przed matką-czarownicą.
Sama autorka mówi, że Wśród obcych to powieść fantasy oparta na materiale autobiograficznym, że to książka o dorastaniu, ale przede wszystkim o dojrzewaniu poprzez czytanie książek.

Jo Walton […] pokazuje jak łatwo dostrzec i wyjaśnić efekty magicznego zaklęcia i jaką płaci się cenę za każdą realną zmianę wywołaną jego działaniem. Ta zależność obowiązuje zawsze – zarówno w świecie trzech wypowiedzianych życzeń jak w świecie trzech praw Newtona.
Ursula K.Le Guin

Obsypana nagrodami powieść Wśród obcych czerpie z doświadczeń urodzonej w Walii pisarki Jo Walton, ale przede wszystkim jest listem miłosnym do rzeszy fanów literatury science fiction.
The Guardian”

Walton w swojej powieści zręcznie balansuje na krawędzi, dzięki czemu czytelnik nie jest pewny czy opisana w niej magia jest czymś rzeczywistym czy wyimaginowanym.
“Washington Post”

Przeczytaj tę książkę, bo otworzy przed tobą świat magii; możesz ją czytać jako powieść realistyczną albo fantasy – jak wolisz. Właśnie dlatego jest jedną z najlepszych książek roku.
SF Site

Jeśli jakaś książka kiedykolwiek odmieniła twoje życie, jeśli kiedykolwiek poczułeś się w obcym mieście jak u siebie w domu za sprawą miejscowej biblioteki, jeśli twoja ulubiona książka kiedykolwiek sprawiła, że łatwiej było ci znieść trudny los – to przeczytaj tę książkę.
“Literary Treats”

Książka Jo Walton jest cudowna i czyta się ją z przyjemnością.
“The New York Times”

Jo Walton
“Wśród obcych”
Przełożyli: Izabela Miksza, Marek S. Nowowiejski
ISBN 978-83-7758-450-7
oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
wydanie: 28 sierpnia 2013
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze