Podoba się?

Z pewnością część z Was kojarzy świąteczny film Holiday, który opowiada o tym, jak Amerykanka i Brytyjka zamieniają się na swoje domy na czas świąt Bożego Narodzenia. Nowa książka Beth Garrod bazuje na tym samym pomyśle, jednak skierowana jest przede wszystkim do nastoletnich odbiorców – zarówno w poruszanych tematach, jak i poprzez używany przez pisarkę język.

Poznajcie Elle – dziewczynę pragnącą podbić świat, wykorzystując do tego swoje konto na Instagramie. By zwiększyć ruch oraz wzbudzić zainteresowanie nowych osób, decyduje się ona wziąć udział w wyzwaniu polegającym na zdobyciu 15 tysięcy fanów w wyznaczonym przez organizatorki terminie. Zadanie nie jest proste, a konkurencja nie śpi. Od czego jest jednak kreatywne myślenie! Elle wpada na pomysł, że zamieni się z kimś miejscami do czasu Bożego Narodzenia i zrobi z tego relację na swoim profilu. Wystarczy znaleźć szybko idealną osobę do wymiany.

Miło mi jest również przedstawić Wam Holly. Ta nietuzinkowa bohaterka uwielbia dwie rzeczy: plany oraz Święta. Idealna Gwiazdka sprowadza się w jej odczuciu do kilkudziesięciu punktów zawartych w specjalnym notesie. Nic więc dziwnego, że przeżywa ona szok, gdy wszystko, co miała zamiar wprowadzić w czyn, blokują po kolei: ogłoszenia siostry i mamy, zdobyta przez przyjaciółkę rola w ważnym dla niej spektaklu, a dodatkowo również upokarzająca sytuacja z byłym chłopakiem. Dziewczyna jest pewna, iż skoro gorzej już być nie może, warto przez chwilę zrobić coś inaczej niż zwykle – i właśnie wtedy znajduje na Instagramie propozycję Elle.

All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc to książka, która, szczerze mówiąc, lekko mnie zawiodła. Oczekiwałam zabawnej, romantycznej opowieści w zimowej scenerii z choinkami i prezentami w tle. Dostałam jednak przeciętną publikację młodzieżową, nie wybijającą się praktycznie niczym. Pierwszy mój problem wynika z faktu, że nie jestem docelowym odbiorcą i w tym przypadku bardzo mocno wpływa to na postrzeganie tej powieści. Ponieważ narracja jest pierwszoosobowa, na zmianę doświadcza się strumieni myślowych każdej z bohaterek, a te, jak na szesnastolatki przystało, są chaotyczne i absurdalne, a każdy z przedstawionych w niej problemów urasta do rangi końca świata. W przypadku pierwszych dwudziestu stron było mi niezwykle ciężko przebrnąć przez ten styl wypowiedzi, zwłaszcza iż był dodatkowo bardzo potoczny i zawierał mnóstwo wtrąceń. Na szczęście wraz z kolejnymi stronami historia zaczęła mnie wciągać i rekompensować warsztat pisarski autorki. Historia jest prosta – dziewczyny wymieniają się miejscami i każda z nich dochodzi w nowym miejscu do istotnych dla siebie wniosków. Nie ma w nich nic odkrywczego dla czytelnika, ale koniec końców w świątecznej powieści młodzieżowej nie chodzi przecież o moralizatorski wydźwięk.

Przedstawione w książce postacie są całkiem przyjemne, mimo iż przykładowo rodzice obu dziewczyn dostają bardzo niewielkie role do odegrania. Wątki romantyczne są jak na moje kryteria trochę bez chemii, jednak sądzę, że młodszym czytelniczkom mogą się spodobać. Największy plus dałabym za poruszenie wątku social mediów. Chęć zdobycia popularności poprzez Instagrama, walka z trollami oraz pokazywanie idealnego i tym samym często przekłamanego obrazu samego siebie wyłącznie w celu zdobycia lajków – to bardzo współczesne kwestie, a autorka dobrze sobie z nimi poradziła, nie wpadając w ton męczącego narzekania i nie dyskredytując istnienia social mediów. Raczej pokazała, że wszystko jest kwestią odpowiedniego podejścia i wyborów.

Nowość Beth Garrod polecam dziewczynom w wieku zbliżonym do głównych bohaterek, które szukają lekkiej lektury. Jest tutaj również wystarczająco świątecznie, by książka wpasowała się w ten uroczysty czas. Nie oczekujcie jednak szczególnie odkrywczego dzieła, które każdy powinien przeczytać, a raczej czegoś z półki pod hasłem “przeciętna”.

Tytuł: All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc
Wydawca: YA!
Autor:
Beth Garrod
ISBN:
9788328089914
Typ okładki:
miękka
Data premiery:
03.01.2021
Liczba stron:
408

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze