Podoba się?

Pięknie wydana historia autorstwa Tashy Suri przyciągnęła mnie do siebie z jednej strony ślicznym, błyszczącym wydaniem, z drugiej interesującym opisem od wydawcy. Mimo początkowych obaw, czy mogę ją przeczytać bez znajomości Cesarstwa Piasku, dałam tej powieści szansę i nie żałuję.

Historia rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach opisanych w pierwszym tomie. Główną bohaterką jest dziewczyna o imieniu Arwa (młodsza siostra postaci z Cesarstwa Piasku), którą poznajemy w drodze do umieszczonej na odludziu siedziby wdów. Kobieta udaje się tam, ponieważ kilka miesięcy wcześniej szaleństwo ogarnęło fort dowodzony przez jej męża. Wszyscy przebywający w tamtym czasie w środku zaczęli się wzajemnie mordować, pozostawiając Arwę jedyną ocalałą. Niestety nawet w odległej pustelni nikt nie może się czuć do końca bezpiecznie, dlatego po niedługim czasie na jaw wychodzą posiadane przez główną bohaterkę sekrety, a ona sama wyrusza na dwór królewski, aby sprawdzić, czy jej przeklęta krew może pomóc rozwiązać problemy, które spadły na Imperium.

Arwa to interesująca postać, która dorastała w poczuciu, iż musi tłumić to, jaką chciałaby być, oraz odrzucać posiadane moce. Gdy dorastała, nigdy nie była w stanie żyć w pełni własnym życiem. Urodzona przez matkę Amrithi i szlachcica z Ambhan, a następnie wychowywana przez ojca i macochę, nie miała nawet okazji odkryć i poznać dobrze swojego matczynego dziedzictwa. Wychowano ją na szlachciankę, pożyteczną córkę i idealną żonę. Dziewczyna dopiero z czasem oraz kolejnymi wydarzeniami uczy się wyrażać swą autonomię, a także akceptować dziedzictwo Amrithi i odnajdywać moc w tych cechach siebie, które wcześniej uważała za wady i słabości. Styl pisarki jest niezwykle liryczny i pełen wdzięku, dzięki czemu opowieść jest momentami dość sentymentalna (zwłaszcza, gdy wraz z Arwą przeżywamy smutek po stracie męża). Jednocześnie autorka potrafi z przekonaniem zarysować przed naszymi oczami naturę ucisku oraz procesy polityczne związane z budowaniem imperium.

W historii pojawia się również wątek romantyczny. Relacja między Arwą i Zahirem ma przyjemną, bardzo spokojną dynamikę, która dodatkowo pełna jest czułości (w odróżnieniu od wielu tytułów z gatunku fantastyki na naszym rynku). Relacja między tą dwójką polega na wzajemnym szacunku i powolnych krokach ku zbudowaniu wzajemnego zaufania. Warto też dodać, iż łączy ich to, że nie są cenieni z różnych powodów w swoim społeczeństwie.

Kraina popiołu to dobrze opowiedziana, wciągająca historia z postaciami, którym można kibicować, z interesującymi lokacjami. Powolne tempo zarówno wydarzeń, jak i budowania się relacji między Arwą i Zahirem może niektórych zniechęcić, jednak jeśli nie przeszkadza wam taki styl opowieści, to z pewnością fabuła was nie zawiedzie, gdyż jest to piękna historia o odkrywaniu siebie.

Autor: Tasha Suri
Tytuł: Kraina Popiołu
WydawnictwoFabryka Słów
Liczba stron: 511
Oprawa: zintegrowana
ISBN: 978-83-7964-772-9
Data premiery: 28.09.2022

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze