Rusza akcja #AutorTeżCzłowiek

Krytyka tak, krytykanctwo nie akcja autor też człowiek autorteżczłowiek
Podoba się?

Uprzejmie donosimy, że właśnie ruszyła nowa akcja skierowana do wszystkich czytelników, którzy lubią dzielić się swoimi przemyśleniami o przeczytanych książkach. Zapraszamy do #AutorTeżCzłowiek!

Akcja porusza trudny problem krytyki i hejtu w internecie (i nie tylko, ale w tej sferze jest niestety najbardziej rozpowszechniony). Nieprzyjemności dotykają w zasadzie wszystkich twórców – pisarzy, grafików, poetów, a także recenzentów. Spotykają się z nimi często początkujący, ale i doświadczonym wyjadaczom również nie są obce. Wszyscy oni różnie radzą sobie z sytuacją, lecz dla każdego może być ona przykra.

Inicjatywa została powołana do życia przez wydawnictwo Fabryka Słów, lecz organizatorzy oraz my sami mamy nadzieję, że rozejdzie się szerzej.

Organizatorzy akcji w ten sposób przedstawiają motywy powołania jej do życia:

Dlaczego?

Kiedy kilka miesięcy temu oddawaliśmy tekst beta-readerom, nie mieliśmy pojęcia, że właśnie rzucamy autora na pożarcie! Krytyka fragmentów tekstu bardzo szybko przerodziła się w szturm na anonimowego debiutanta. Były oczywiście opinie bardzo pomocne i merytoryczne, niemniej reakcja części oceniających wprawiła nas w osłupienie: personalne przytyki, złośliwości wysyłane bez skrępowania w stronę anonimowego autora. Był to moment, kiedy pomyśleliśmy “oni chyba nie rozumieją, że piszą do drugiego człowieka”.

Jaki jest cel?

Chcemy zwrócić uwagę na problem nadmiernie agresywnych opinii, które często przeradzają się w personalny atak na twórcę.
Pokażemy, jak można wyrażać nawet bardzo negatywne opinie, nie posuwając się przy tym do obrażania drugiego człowieka.
Wierzymy, że krytyka jest potrzebna i pożyteczna. Naszym celem jest pokazanie drogi do takiego formułowania myśli i sądów, by były maksymalnie pomocne, a minimalnie raniące.

Chcemy usłyszeć Twój głos!

Wiemy, że punktów widzenia jest tyle, ile punktów siedzenia. Dlatego całą akcję traktujemy, przede wszystkim, jako punkt wyjścia do wymiany myśli. Jeśli czujesz, że temat dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia – przyłącz się do dyskusji. Jeśli nie zgadzasz się z naszym punktem widzenia – przyłącz się dyskusji.

Porozmawiajmy!

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w ramach akcji!

W dyskusji inauguracyjnej, która odbędzie się 30 czerwca 2020 o 18:00, Magda Kozak, Andrzej Pilipiuk oraz Andrzej Ziemiański porozmawiają o tym, kiedy krytyka boli. Zapraszamy do wydarzenia.

Więcej o akcji na profilu na Facebooku akcji: https://www.facebook.com/AutorTezCzlowiek/ oraz stronie http://www.autortezczlowiek.pl/

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze