Podoba się?
Pamiętam, że moja pierwsza styczność z rysowniczkami grupy CLAMP miała miejsce około 2002 roku. To właśnie wtedy wydawnictwo Waneko wkroczyło do mojego domu z wówczas wydawanym Mangamixem – czyli publikacją będącą całkowitą innowacją na tamte lata na polskim rynku. Mangamix zawierał w sobie bowiem rozdziały kilku różnych mang nie wydanych wtedy u nas jeszcze w tomikach.

W 6. numerze czasopisma pojawiła się energiczna dziewczynka władająca mocą pochodzącą z kart i posiadająca towarzysza, który wyglądał jak mała urocza maskotka. Nie ukrywam, że będąc na fali czy to Czarodziejki z Księżyca, czy też Superświnki – Sakura całkowicie mnie zauroczyła i z fascynacją poznałam opublikowaną wtedy część jej przygód. Dzisiaj – czyli 15 lat później – mam wielką przyjemność opisać dla Was pełnoprawnie wydany pierwszy tom przygód panny Kinomoto, gdyż seria o niej doczekała się normalnej publikacji.

To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, to pastelowo różowa oprawa komiksu, dodatkowo podkreślona delikatnie połyskującym papierem, z którego wykonano obwolutę. Nawet nie znając opisu tej mangi, sama jej okładka już przyciąga wzrok właśnie dzięki zastosowanemu zestawieniu barw i materiałów. Po otwarciu standardowo powinniśmy otrzymać czarno-białą treść, jednak i tutaj wydawca postanowił nas zaskoczyć. Naszym oczom zaserwowano bowiem piękne smaczki w postaci kolorowych artów z bohaterką (a uwierzcie mi, ujęcia są śliczne!). Gdy już człowiek powzdycha nad warstwą estetyczną może przejść do fabuły.

Sakura Kinomoto była zwyczajną dziesięciolatką, dopóki przypadkowo nie uwolniła z magicznej księgi strażnika Kerberosa. Od tego momentu życie dziewczynki się zmieniło, gdyż otrzymała ona misję. Zadanie wydaje się całkiem jasne: złapać wszystkie czarodziejskie karty (kiedyś stworzone przez wielkiego maga, Clowa Reeda), których strzegł Kerberos. Niestety wraz z kolejnymi wydarzeniami okazuje się, że nie wszystkie chcą zostać pojmane, a ich sztuczki, by wyślizgnąć się z rąk Sakury, bywają naprawdę trudne do przejrzenia.

Mimo iż posunęłam się w latach, nadal wielką przyjemnością była lektura przygód młodej bohaterki. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji poznać nic ze stajni CLAMPa, to Card Captor Sakura jest przyjemnie lekkim tytułem, dobrym właśnie na start (przy okazji dopowiem, iż autorki lubią wykorzystywać raz stworzone persony w innych swoich tytułach, więc warto zaznajomić się z Sakurą w tej serii, gdyż wtedy dane czytelnikom będzie poznać i zrozumieć dalsze jej losy, gdy sięgną również po inne tytuły tejże grupy).

Główna bohaterka, mimo iż włada magią i ma misję do zrealizowania, nadal posiada zachowania oraz cechy dziesięciolatki, a także typowe dla tego okresu problemy. Na jej życie składają się więc nie tylko w sceny walk, lecz również w spotkania z przyjaciółką, docinki ze starszym bratem, a nawet momenty zawstydzenia przed starszym kolegą, w którym dziewczynka się podkochuje. Poza Kinomoto w historii występują również takie jednostki jak wspomniany Kerberos zwany Kero (strażnik kart przypominający uroczego misia ze skrzydełkami), najbliższa rodzina głównej bohaterki (która oczywiście nic nie wie o jej podwójnym życiu) czy też bogata przyjaciółka Tomoyo Daidoji (nagrywająca działania Sakury i zabezpieczająca bohaterkę w piękne, acz wymyślne stroje). Świat przedstawiony to współczesność wzbogacona o element magii.

Pierwszy tom Card Captor Sakura w interesujący sposób przedstawia nam zarys historii, a także osoby w niej potencjalnie uczestniczące. Dostajemy podwaliny tego, co wraz z kolejnymi częściami zostanie zapewne rozbudowane. Akcja jest dość dynamiczna (wręcz przygodowa), nie epatuje krwią ani przemocą, więc w połączeniu z młodą główną bohaterką otrzymujemy ciekawą mangę z gatunku Magical Girls, którą można polecić młodym czytelniczkom i czytelnikom. CLAMP rysuje naprawdę ślicznie, więc należy być przygotowanym na dużą dawkę uroku. Wydanie zachwyca, więc także dorośli fani, czy to grupy CLAMP, czy też po prostu Sakury, będą zadowoleni.

Scenariusz: CLAMP
Ilustracje: CLAMP
Data wydania: 
2019-03-10
Ilość stron: 200
Oprawa: miękka w obwolucie
ISBN: 9788380965355

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Recenzję wspomnianej mangi Card Captor Sakura również od grupy CLAMP znajdziecie TUTAJ. […]