Podoba się?

Wcale nie jest prosto być czarodziejem, a szczególnie wtedy, gdy twój mentor opuszcza wioskę i właśnie wtedy następuje na nią atak innego magika. Miki z Myszkowa nie poddaje się jednak łatwo i, mimo iż pierwsze starcie z Czarnym Piotrusiem nie idzie mu najlepiej, ma plan odbić zabrany przez złoczyńcę magiament, dzięki któremu można sprowadzać deszcz. Tak rozpoczyna się pierwszy tom zbioru Czarodzieje i ich dzieje, nowości idealnej dla fanów klimatów fantasy oraz klasycznych disneyowskich postaci.

Czarodzieje i ich dzieje to włoski cykl komiksowy ukazujący się od 2006 roku. Za scenariusz odpowiada w nim Stefano Ambrosio, dla którego według dostępnych mi źródeł seria ta wydaje się najbardziej znaczącym dziełem. Stronę graficzną zabezpiecza nam w tej serii wielu twórców, jednak ich style są na tyle podobne do siebie, że w trakcie lektury nie odczuwa się drastycznych zmian w kresce czy to bohaterów czy teł wydarzeń.

Pierwszy tom składa się z trzech części. Otwierająca historia opowiada przede wszystkim o Mikim oraz zespole, który kompletuje, by wziąć udział w magicznym turnieju. Nagrodą w nim są magiamenty czyli czarodziejskie kryształy posiadające różnorodne moce. Główny bohater pragnie zebrać część z nich, by uwolnić pojmanego mentora Grandalfa. Kompanami myszki zostają Donald cechujący się opóźnionymi w działaniu zaklęciami oraz Goofy szukający swojej życiowej ścieżki. Wraz z kolejnymi wydarzeniami dowiadujemy się, kto jest właściwym przeciwnikiem Mikiego oraz jakie motywacje kierują owym złoczyńcą. Wszystko prowadzi do ostatecznej walki między dobrem a złem.
Część druga kontynuuje wątek turniejowy. Miki poznaje kolejnych przyjaciół oraz rozwija swoje umiejętności magiczne dzięki zdobywanym kolejnym magiamentom. Niestety na drodze bohatera ponownie pojawiają się mało sympatyczni przeciwnicy. Na szczęście pomysłowość Mikiego oraz współpraca z innymi postaciami pomagają opanować niebezpieczeństwo.
W części trzeciej mysz staje przed ogromną próbą, której wynik może zaważyć nie tylko na losach krainy, lecz również na tym, czy nawiązane przyjaźnie z Goofym, Donaldem oraz czarodziejkami przetrwają. Zło nie powstrzymuje się przed sięganiem po zagrywki manipulacyjne, a w fabule pojawiają się kolejne interesujące artefakty o magicznych mocach.

Jestem bardzo pozytywnie nastawiona do tej serii, gdyż już pierwszy tom zrobił na mnie dobre wrażenie. Mimo iż przygody nie były skomplikowane, to dorosły czytelnik był w stanie się w nie zaangażować oraz czerpać z potyczek Mikiego wiele satysfakcji. Postacie znane z komiksów Disneya mają interesujące charaktery i umiejętności doskonale wpisujące się w klimat fantasy (pod tym kątem przewodzi Goofy z jednej strony szukający swojej ścieżki w życiu, a z drugiej odnoszący sukcesy w czymkolwiek, za co się chwyci). Uśmiech wywołują wplecione w fabułę nawiązania do znanych dzieł kulturowych (np. mentor Mikiego nazywa się Grandalf, a kawałek poszukiwanej zbroi wygląda jak rękawica Thanosa). Podobała mi się w tej lekturze również zmiana w charakterze Donalda, który przestał być nerwusem i cholerykiem. Kreacja głównego złego bohatera jest dość prosta i równocześnie adekwatna do całej historii oraz młodej grupy odbiorców. Podobnie można opisać starcia i bitwy, których jest w tym komiksie sporo, jednak nie straszą krwią czy drastycznymi rysunkami. Wszystko utrzymane jest zarówno wizualnie, jak i fabularnie w klimacie przygody z dużym ładunkiem magii i relacji przyjacielskich.

Czarodzieje i ich dzieje są zbiorem pełnym magicznych walk i wyzwań. Postacie są sympatyczne, wydarzenia nieskomplikowane, ale równocześnie utrzymują zainteresowanie czytelnika. Zdecydowanie dobry tytuł dla dzieci i młodzieży, a podejrzewam, że także dorośli z przyjemnością go przeczytają.

Scenariusz: Stefano Ambrosio
Ilustracje: Marco Mazzarello, Lorenzo Pastrovicchio, Marco Gervasio, Marco Palazzi, Alessandro Perina, Vitale Mangiatordi, Alessandro Pastrovicchio, Roberto Vian
Seria: CZARODZIEJE I ICH DZIEJE
Wydawnictwo: Egmont Polska
Wydanie: I
EAN: 9788328149977
Oprawa: twarda
Liczba stron: 424
Data wydania: 13.03.2022

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] totalnym zaskoczeniem (pozytywnym oczywiście) okazał się cykl Czarodzieje i ich dzieje (tom I, tom II). Nigdy nie byłam wielką fanką uszatego bohatera, jednak jako pełen magii lider w […]