Podoba się?

Tej wiosny Aneta Jadowska szaleje z premierami. Najpierw na półki księgarń trafiła powieść “Afera na tuzin rysiów”, zaraz potem “Próby ognia i wody”, a od niedawna jeszcze kolejna publikacja dla dzieci. Co więcej, wymienione tytuły to w zasadzie dwa tomy jednej serii. “Kroniki sąsiedzkie” stanowią nowy cykl osadzony w Warsie i Sawie, nawiązujący do serii o Nikicie, ale jednocześnie opisujący nowy etap w życiu bohaterów. Został wydany w ramach serii SQN Originals, co oznacza, że jest dostępny tylko w księgarniach wydawcy oraz na stoiskach SQN przy okazji targów (jak choćby ostatnio w Warszawie i Opolu).

“Próby ognia i wody” to zestaw trzech opowiadań, silnie połączonych z wydarzeniami z “Afery…”. W powieści Nikita zajmowała się poszukiwaniami zaginionych krewnych swojego kilkuletniego sąsiada, rysia Michasia, który poprosił ją o pomoc. W narracji bardzo często przewijały się jednak nawiązania do wydarzeń sprzed rozpoczęcia akcji tej książki, które to miały wielki wpływ na Nikitę, jak i na Brynjara, czyli jej berserka, bestię skrytą wewnątrz. Pierwsze opowiadanie, “Czym karmię swoje demony”, to właśnie zapis tych zdarzeń. W tym tekście bohaterka przyjmuje zlecenie od kobiety, obawiającej się, że jej wkrótce były mąż ją dopadnie. Robota, z początku wyglądająca na dość standardową, przeradza się natomiast w coś niezwykle niebezpiecznego, wiążącego się z długotrwałymi konsekwencjami i emocjonalnymi ranami, z których niełatwo będzie się bohaterom wyleczyć.

Drugim tekstem są “Ręce pełne rysiów”, których akcja pokrywa się z wydarzeniami z “Afery…”. Prowadzona jest jednak z perspektywy zmiennokształtnej pary, rysia Rafała oraz wilczycy Anny (możecie ich kojarzyć z opowiadania “Jak pies z kotem” z “Dyni i jemioły”), czyli krewnych Michasia, którzy przyjechali do rodziny w kryzysowej sytuacji i, by wesprzeć dobro sprawy, wzięli na siebie opiekę nad stadkiem rysiątek. Banda dzieciaków, tym bardziej zmiennokształtnych, to dość hiperaktywna mieszanka, która bohaterom sprawia masę roboty, lecz najciekawsze w tym tekście jest chyba świeże spojrzenie osób przyjezdnych na dziwactwa Warsa i Sawy.

Trzecim tekstem są najbardziej emocjonalne z tego zestawu “Haczyki w sercu”, stanowiące swoisty epilog do wydarzeń z “Afery na tuzin rysiów”. Jest to domknięcie przedstawionych tam wydarzeń i konfrontacja z konsekwencjami, jakie osiadły na bohaterach. Opowiadanie także mocniej eksponuje Brynjara i wysuwa naprzód jego emocje oraz rany, które pozostawiły minione zdarzenia. Tekst jest krótki, lecz jak najbardziej potrzebny, by domknąć historię przedstawioną w pierwszej części “Kronik sąsiedzkich”.

Mam świeżo za sobą zarówno “Aferę na tuzin rysiów”, jak i “Próby ognia i wody”. Oba tytuły są ze sobą nierozerwalnie połączone. O ile pierwszą da się czytać bez drugiej, to tej drugiej nie polecam bez znajomości pierwszej. Opowiadania z “Prób…” stanowią dopełnienie i nową perspektywę dla zdarzeń z powieści, lecz ich odbiór nie będzie tak pełny jak po lekturze “Afery…”.

Osoby, które miały już styczność z twórczością Anety Jadowskiej, z pewnością od razu rozpoznają styl autorki. “Kroniki sąsiedzkie” również zostały napisane tym żywym, plastycznym piórem, charakterystycznym dla pisarki. Żart tu czy tam i odrobina humoru w narracji sprawiają, że całość staje się lekka i przystępna, a strony umykają niepostrzeżenie. Podobnie kreacja bohaterów stoi na wysokim poziomie, a ciekawie spleciona fabuła sprawia, że akcja wciąga i nie pozwala się oderwać.

Wzorem wszystkich książek wydanych przez SQN, także “Próby ognia i wody” zostały ozdobione grafikami Magdaleny Babińskiej. Tytuł cieszy oko i pasuje do pozostałych publikacji autorki.

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam zarówno “Aferę na tuzin rysiów”, która swoją drogą zalicza się do moich ulubionych tekstów od Anety Jadowskiej, a także “Próby ognia i wody”, stanowiące ich dopełnienie. W “Kronikach sąsiedzkich” macie okazję powrócić do Warsa i Sawy oraz prześledzić nowy etap w życiu Nikity oraz innych mieszkańców ulicy Kasztanowej i nie tylko. Autorka już teraz zapowiada, że to zapewne nie koniec, więc nie mogę się doczekać.

Tytuł: Próby ognia i wody
Seria: Kroniki sąsiedzkie
Tom: 1.5
Autor: Aneta Jadowska
Data wydania: 18/05/2022
Format: 135 x 210 mm
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788382106503
Cena detaliczna: 39,99
Dostępne wersje: papierowa/ebook
Wydawnictwo: SQN

Zapraszamy również do lektury fragmentu książki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze