Podoba się?

Herkules Poirot powraca, by rozwiązać sprawę kolejnego, tajemniczego morderstwa. Tym razem historia rozpoczyna się w niezwykle wygodnym dla detektywa momencie, gdyż mężczyzna odczuwa od dłuższego czasu brak stymulacji intelektualnej. Właśnie wtedy dociera do Poirota list z prośbą o natychmiastowe przybycie oraz zajęcie się sprawą Paula Renauda, który obawia się o swe życie przez posiadane od wielu lat informacje. Zaintrygowany mistrz dedukcji niezwłocznie rusza w drogę, ale na miejscu okazuje się, iż nie zdążył na czas – zleceniodawcę ktoś zamordował. Sprawy podjął się już inspektor Giraud z francuskiej policji, wierzący w swoje możliwości oraz krytykujący od pierwszych dni małego Belga. Detektyw nic sobie jednak nie robi z przytyków konkurenta i kompletuje nawet najmniejsze wskazówki (łącznie z nietypowym zachowaniem swojego przyjaciela, weterana wojennego Hastingsa), by ostatecznie ujawnić mordercę.

Morderstwo na polu golfowym było trzecią w kolejności powieścią Agathy Christie, a drugim śledztwem Herkulesa Poirota. Jest to już dziewiąty komiks wydany przez Egmont, będący adaptacją książek sławnej pisarki. Za scenariusz odpowiada w tym albumie Frédéric Brémaud (znany z np. Kamili i Konie, pod pseudonimem Lili Mésange).

Mimo iż fabuła została odpowiednio skrócona oraz dostosowana do wersji komiksowej, nadal zachowała swoistą atmosferę znaną czytelnikom książek Christie. Sprawa, którą prowadzi Poirot, nie jest prosta. Występuje tutaj wiele postaci oraz przeplata się cała masa różnych nazwisk (za którymi czasami trudno nadążyć, więc należy ten album czytać w mocnym skupieniu). Zagadka jest tym razem o tyle ciekawa, że poznajemy jej składowe nie tylko z perspektywy Poirota, lecz również dostajemy wgląd w sytuacje z życia Hastingsa (który jest narratorem w tym albumie). Jak to również w przypadku Christie bywa, historia nie dostarcza nam wszystkich informacji na start, a sam Poirot zdaje się już od samego początku posiadać dużo większy zasób wiedzy niż czytelnik, dlatego niemożliwym jest samodzielne dojście do tego, kto zamordował biednego Paula Renauda.

W porównaniu do innych komiksów z Poirotem w roli głównej w owym albumie samego detektywa jest ilościowo mniej. Nie przeszkadza to jednak w lekturze, gdyż na scenie pojawia się wiele ciekawych drugoplanowych postaci mieszających mocno w wydarzeniach. Herkules jest też trochę mniej charakterny i nie robi z rozwiązania sprawy aż tak pompatycznego wydarzenia, jak miewał w zwyczaju.

Pod kątem graficznym jest to drugi album z Poirotem w Polsce rysowany przez Alberto Zanona. Morderstwo na polu golfowym cechują dość kanciaste formy i ciepła, wpadająca w brązy kolorystyka. Ogólnie styl Zanona jest ciekawy i skierowany do dorosłego odbiorcy.

Nowa przygoda Herkulesa Poirota, oprócz dla mnie męczącej liczby nazwisk, jest interesującym, dopracowanym fabularnie i graficznie komiksem. Fani Agathy Christe powinni się poczuć nim usatysfakcjonowani, ponieważ zachował on odpowiednio tajemniczą atmosferę oraz interesujące postacie i ich motywy. Polecam również inne tytuły z tej serii, gdyż póki co mnie nie zawiodły.

Scenariusz: Frédéric Brémaud
Ilustracje: Alberto Zanon
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Seria: AGATHA CHRISTIE
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
EAN: 9788328149304
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Data wydania: 29.06.2022

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze