Podoba się?

Dick Grayson spędza wakacje wraz z rodzicami, pracując w cyrku jako akrobata. Nastolatek nie jest z tego powodu zachwycony i wolnych chwilach stara się szukać drogi bardziej spójnej z własnymi odczuciami. Początkowe narzekanie chłopaka przeradza się w improwizację podczas przedstawienia, a ostatecznie kończy wyprawą na urządzoną w pobliżu imprezę i… bijatyką. Równocześnie niedaleko cyrku, do którego przynależy Dick, rozbija się konkurencja, a sytuacja między artystami zaczyna obfitować w napięcia dotyczące podkradania sobie klientów. Sam Grayson nie staje jednoznacznie po stronie swoich bliskich i znajomych, gdyż czuje przyciąganie do pobliskiego obozu oraz znajdującej się w nim dziewczyny o nadnaturalnych mocach.

Celem serii od DC o nastoletnich bohaterach (DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+) jest opowiadanie o współczesnych problemach młodzieży. W przypadku owego albumu poruszone zostają kwestie takie jak: funkcjonowanie w grupie, komunikacja między dzieckiem a rodzicami, poszukiwanie i wyrażanie siebie, dyskryminacja oraz pierwsza miłość. Jak na jeden zeszyt wydaje się tego być sporo, jednak w czasie lektury nie odczuwamy przeładowania trudną tematyką, gdyż nawiązania są przedstawiono dość płytko.

Główny bohater, czyli Dick Grayson, jest otwartym i energicznym chłopakiem, który lubi wyrażać własne zdanie, ale równocześnie nie ma w sobie jeszcze aż tyle odwagi, by postawić się wprost rodzicom. Widać, iż próbowano wykreować go na zagubionego w sytuacji, jakiej się znajduje, jednak równocześnie zdaje się on być po prostu egoistyczny i nie doceniać tego, co posiada. Poza Dickiem poznajemy również jego przyjaciółkę (dość pobieżnie) oraz tajemniczą dziewczynę z kontr cyrku. Luciana jest postacią z bagażem doświadczeń oraz wieloma tajemnicami, a dodatkowo obdarzoną magicznym talentem. Na dziewczynie ciążą różne zobowiązania, o czym cały czas przypomina, przez co ogólne wrażenie robi dość nijakie i na dłuższą metę jej wywody męczą. Relacja, która powstaje między młodym Graysonem a nastolatką, jest głównie oparta na zauroczeniu i krótkich wspólnych chwilach, dlatego ciężko jest się nam w nią wczuć. Trudno jest również wyrzucić z głowy myśl, że Dick zainteresował się Lucianą wyłącznie dlatego, iż była kimś nowym, kto zaburzył jego rutynowe funkcjonowanie.

Fabuła komiksu nie jest skomplikowana. Cyrki ze sobą konkurują, aż dochodzi do tragedii, a z tej wyciągnąć ich może wyłącznie współpraca między przedstawicielami obu jednostek. Wątek ten jest dodatkiem do całej sfery emocjonalnej i rozterek głównej postaci, gdyż to one są w tej historii najważniejsze. Ostateczne starcie i wydarzenia końcowe powodują, iż Dick wyciąga pewną naukę oraz zdaje się postrzegać konkretne tematy inaczej niż wcześniej, jednak nie ratuje to całej historii, która raz przeczytana, szybko wylatuje z głowy. Niestety komiks ten pod kątem czy to pomysłu, czy też dostarczanych podczas lektury emocji jest dość nijaki. W porównaniu do np. Raven (również wydanej w cyklu DC 13 +) zdecydowanie wypada słabiej. Nie ratuje go nawet świetna okładka oraz podobny do Gabriela Picolo styl rysunku (grafiki tworzyli Sas Milledge oraz Phil Hester).

Scenariusz: Michael Moreci
Ilustracje: Sas Milledge
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Seria: DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
EAN: 9788328156432
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
Data wydania: 10.08.2022

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze