Akademia Wampirów tom I i II – Richelle Mead – recenzja nowego wydania

Podoba się?

Jakiś czas temu streamingowa platforma Skyshowtime udostępniła swoim widzom serial luźno oparty na pierwszym tomie serii Akademia Wampirów autorstwa Richelle Mead. Niestety pierwszy sezon miał zbyt niską oglądalność, by zdecydowano się kontynuować jego produkcję i mimo (w mojej ocenie) dobrej fabuły oraz wykonania nie będzie nam dane poznać na ekranie dalszych losów nowej interpretacji znanych niektórym czytelnikom bohaterów. Rozemocjonowana ową informacją stwierdziłam, że nie mogę się z tym pogodzić i zdecydowałam się na reread serii. Po krótkiej orientacji na rynku okazało się, iż prawa aktualnie posiada wydawnictwo Poradnia K, a dostępne w nowej oprawie graficznej (tłumaczenie nie zostało zmienione) są pierwsza oraz druga część.

Streszczając historię, głównymi bohaterkami są Rose Hathaway, czyli pół wampirka (w tym świecie dhampirka), która szkoli się na strażniczkę. Jej marzeniem jest zostać opiekunką swojej przyjaciółki, księżniczki Lissy Dragomir, ostatniej przedstawicielki swojego rodu. Dziewczęta uciekły jakiś czas temu ze szkoły, w której pobierały nauki, gdyż nie czuły się w niej bezpiecznie. Powrót do placówki edukacyjnej jest dla obu ciężką próbą, którą dodatkowo uprzykrzają złośliwe plotki oraz – jak to bywa między nastolatkami – liczne dramaty. Na szczęście dziewczyny mają siebie i swoją tajemniczą więź, dzięki której Rose zawsze wie, gdy coś złego dzieje się z Lissą.

Lekko obawiałam się powrotu do serii, którą czytałam kilkanaście lat temu po raz pierwszy. Zaczynając, towarzyszyło mi jednak przeświadczenie, iż wtedy bardzo mi się podobała, a teraz dodatkowo jestem pozytywnie nastrojona przez dobry serial. Na szczęście nie zawiodłam się, gdyż zarówno tom I, jak i II w ogóle się nie zestarzały i nadal są interesującymi historiami. Miejscem akcji jest przede wszystkim szkoła, więc są wątki związane z nauką, zasadami czy nawet dyskotekami. Oczywiście dhampiry uczące się być strażnikami mają więcej zadań oraz zajęć fizycznych, jednak nie przeszkadza to wszystkim plotkować i zachowywać się jak zwyczajne nastolatki (jeśli pominiemy fakt, że w przypadku ataku strzyg to dhampiry mają wszystkich obronić).

Chciałoby się napisać, iż obie bohaterki mają wyłącznie typowe dla swojego wieku problemy, jednak niestety funkcje, które dziewczyny mają przypisane, dodają im trochę nietypowych zadań oraz stawiają pod większą presją. Lissa jako ostatnia ze swojego rodu musi poruszać się między zagrywkami politycznymi, z czym momentami nie radzi sobie najlepiej. Jakby tego było mało, nie wykazuje również żadnego konkretnego talentu magicznego, więc nie może obrać specjalizacji, co jest od niej oczekiwane. Rose z kolei ma charakter buntownika, więc bywa, że nie potrafi się przystosować do narzucanych jej ograniczeń. Jest to postać impulsywna i często działa, zanim pomyśli, jakie mogą być konsekwencje jej decyzji. W większości przypadków kierują nią jednak dobre intencje, więc obserwowanie rozwoju jej postaci jest interesujące.

Część pierwsza to typowa książka na wprowadzenie. Poznajemy bohaterów pierwszo– i drugoplanowych, dowiadujemy się kto i komu zagraża, a także jakie ogólne zasady planują w świecie przedstawionym. Wątkiem przewodnim jest ukrywanie Lissy dodatkowych umiejętności, a także adaptacja dziewcząt po powrocie do szkoły. Drugi tom to już znacznie więcej krwawych sytuacji oraz emocji. Relacje między poznanymi przez nas bohaterami się pogłębiają, a Rosa i Lissa powoli dojrzewają wraz z kolejnymi doświadczeniami. Autorka w odpowiednim tempie dawkuje nam kolejne informacje i na szczęście nie kończy swoich powieści cliffhangerami.

Jestem bardzo usatysfakcjonowana swoim powrotem do świata Akademii Wampirów, ponieważ mimo upływu lat lektura sprawiła mi wiele przyjemności. Szkolne problemy może nie są już moją bajką, jednak nie drażniły mnie swoją infantylnością. Autorka miała tutaj ciekawy pomysł na historię oraz postacie, więc broni się on mimo upływu lat.

Autor: Richelle Mead
Data wydania: 22.02.2023
Tłumaczenie: Monika Gajdzińska
Wydawnictwo: Poradnia K
Format: 135X205
Oprawa: miękka
ISBN: tom 1 978-83-67195-49-2
ISBN: tom II 978-83-67195-89-8

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze