Rok z polskimi autorami: Maj z Rafałem Kosikiem

Podoba się?

logo projektu  Dzięki projektowi „Rok z polskimi autorami fantastyki” na Gavranie zaroiło się od wywiadów, tekstów i recenzji książek naszych rodzimych pisarzy. Nadszedł wreszcie maj, a wraz z nim moja decyzja, że czas wziąć się w garść i dorzucić swoje trzy grosze. W tym miesiącu pragnę zaprezentować Wam autora, którego podziwiam i szanuję, nie tylko za cały dorobek literacki, lecz także za pomysłowość i wpływ na polską literaturę młodzieżową.

Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, obiektywność w tym temacie nie będzie moją mocną stroną. Sama to zrozumiałam dopiero przy piątym szkicu tego tekstu, który, eufemistycznie rzecz ujmując, mi nie wychodził. Musicie uwierzyć, że próbowałam! Naprawdę starałam się być bezstronna, usiłowałam przedstawić wszystkie informacje poważnym, oficjalnym tonem, uroczyście dopowiadając, że powieści Rafała Kosika zdobywają także sławę na Węgrzech, w Czechach i na Litwie. Wszędzie jednak pchał się jakiś komentarz czy opinia, więc dałam sobie spokój. Postanowiłam, że przekażę Wam, co ludzie wiedzą o Rafale Kosiku, obiecałam przed samą sobą, iż pozwolę Wam spojrzeć na pisarza oczami jego czytelników.

Od czego zacząć, gdy pragnie się znaleźć informacje o autorze ulubionych książek młodzieżowych? Od Google’a, moi drodzy, od Google’a. Internet w dzisiejszych czasach jest kopalnią wiedzy, z której postanowiłam skorzystać. Wyszukiwarka poleciła mi kilka interesujących stron, oczywiście na pierwsze miejsce wyrzucając Wikipedię.

foto autora

Właściwie dlaczego nie? Zawsze gotowa do pomocy każdemu szanującemu się uczniowi, encyklopedia wiedzy była niczym zardzewiały klucz do nowo wybudowanego pałacu, jakim można nazwać moje magazyny wiedzy o Rafale Kosiku. Mogłam się tam dowiedzieć, że pisarz urodził się 8 października 1971 r. w Warszawie, studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, lecz przerwał naukę, aby założyć swoją agencję reklamową Powergraph. Z biegiem czasu przesiębiorstwo przekształcono w wydawnictwo, którego nakładem wychodzą powieści autora.

Wikipedyjne informacje nigdy nie były dobrze przyswajane przez mój biedny umysł, tak więc porzuciłam tę stronę na rzecz prywatnego bloga samego autora. Z satysfakcją potwierdziwszy wszystkie wiadomości, które odkryłam wcześniej, dowiedziałam się o wiele, wiele więcej. Co ciekawego na swój temat miał więc do powiedzenia sam autor?

Rafał Kosik na swojej oficjalnej stronie pisze, iż zadebiutował w czasopiśmie Nowa Fantastyka 9/2011 opowiadaniem Pokoje przechodnie, a debiut książkowy popełnił powieścią Mars. Jednak największą popularność przysporzył sobie dzięki cyklowi Felix, Net i Nika, który jest kierowany do młodzieży. Pisarz informuje też, że pisze właśnie to, co sam chciałby przeczytać – science fiction oraz horrory, a najlepiej połączenie obydwu tych gatunków. W swojej karierze był nominowany oraz uhonorowany Nagrodą Janusza A. Zajdla oraz Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Właściwie w tym miejscu można by było skończyć moją krótką prezentację postaci, jaką jest Rafał Kosik. Problem w tym, że gdy tak szukałam i szukałam informacji, trafiłam na… pokaźne grono wyznawców. FanClub autora liczy ponad 7,5 tys. fanów – w tym młodych zdolnych, tworzących opowiadania Fan Fiction, osadzone w świecie Felixa, Neta i Niki. Co ciekawego w takim razie mają do powiedzenia czytelnicy?

PABLO:  Rafał Kosik jeszcze kilka dni temu był dla mnie sporym znakiem zapytania. Po przeczytaniu Verticala jego autorstwa, miałem dylemat: uznać książkę za jednokrotny przebłysk talentu, czy autora za błyskotliwego pisarza. Należało to rzecz jasna sprawdzić. Oczywistym było, że kolejna jego książka jest tylko kwestią czasu. Tym sposobem wszedłem w posiadanie debiutanckiej powieści pana Rafała pt. Mars. Teraz już Kosik nie jest dla mnie znakiem zapytania a wykrzyknikiem. Dużym, jasnym i błyszczącym wykrzyknikiem, żeby nie było niedomówień!

KASIA ‘IMMORA’ PIETRASZKO:  Ukochałam sobie tę książkę [Vertical]. Za każdym razem jak ją czytam jestem pod wielkim wrażeniem dla autora, za ten cudowny, rozbudowany świat oraz wielopoziomowość powieści. Niesie ona wiele pouczających przesłań. Genialne science-fiction. Polecam z całego serca.

ALEKSANDRA ‘SILAQUI’ RADZIEJEWSKA:  Rafał Kosik, pisząc książki spoza serii Felix, Net i Nika, oferuje nam dość gorzki obraz rzeczywistości, pozornie ukryty pod otoczką science-fiction. Autor skłania nas do uważniejszego przyjrzenia się otaczającemu nas światu i niemal zmusza do ponownego zadawania pytań, nawet gdy pytania te skazane są na pozorny brak odpowiedzi. Pozornie Vertical jest połączeniem powieści przygodowej i SF, lecz im bliżej końca opowieści, tym bardziej ponadczasowa i zasmucająca staje się historia Murka. Logika i inteligencja jest często tłamszona, nie tylko w powieściach, ale i w realnym świecie. Pozostaje pytanie: co zrobić, by bronić indywidualności jednostki i prawdziwego obrazu wszystkiego tego, co nas otacza? To pytanie Kosik pozostawia otwarte, a nam pozostaje jedynie choć na chwilę przysiąść i się zastanowić…

SELENKA14:  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi uczy nas prawdziwej przyjaźni i wyrzeczeń, które stawia na naszej drodze. Dochowywanie tajemnic to nie wszystko, czego oczekuje od nas przyjaciel. Czego dotyczy prawdziwa, nierozerwalna nic przyjaźni? Tego dowiecie się dzięki tej książce! Polecam gorąco! Nikt tak dobrze nie napisał jeszcze fantastycznej książki o współczesnych, polskich nastolatkach! Kosik i jego seria nie jest powieścią dla zdesperowanych lub łaknących przygód dzieciaków z gimnazjum. Jest pewnego rodzaju przewodnikiem po życiu młodzieży żyjącej w różnych środowiskach. Polecam wszystkim nastolatkom!!!

KAROLKA:  Świat Felixa, Neta i Niki zawsze będzie  mi się pozytywnie kojarzył. Uwielbiam styl pisania i pomysły Rafała Kosika i należy on do czołówki najlepszych polskich pisarzy w moim odczuciu. Was w takim razie pozostawia mi tylko gorąco zachęcić, abyście jak najprędzej sięgnęli po cykl o Felixie, Necie i Nice!

Mam nadzieję, że  – jeśli nie przez mój tekst, to opinie czytelników – zostaliście przekonani co do tego, iż warto poznać prozę Rafała Kosika, jego książki i opowiadania. Już niedługo pojawi się więcej tekstów i recenzji, a ja chciałabym Wam zadać jedno, kluczowe pytanie:

Czy czujecie przyciąganie Kosikomanii?

Bibliografia:
– Oficjalna strona autora \ http://rafalkosik.com
– Oficjalna strona FanClubu FNIN \ http://fnin.eu
– opowiadania Fan Fiction \http://felixnetinika.pl/blog/categories/fan-fiction
– Rafał Kosik na Wikipedii \ http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafa%C5%82_Kosik

Pełnoetatowa książkoholiczka i filmomaniaczka. Recenzentka - amatorka, szpanująca swoim talentem pisarskim i nie rozumiejąca, dlaczego nikt nie chce podziwiać blasku jej intelektu, który przecież razi wszystkich po oczach. Czasami o skłonnościach masochistycznych, wiecznie niewyspana. Niepoprawna romantyczka, marząca o naprawianiu świata. Ponoć mówią, że nocą staje się Nocnym Cieniem i szuka nowych, szeleszcząco - papierowych ofiar...

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze