Podoba się?

Wydaje się, że to, co nas otacza, jest zupełnie poza naszą kontrolą. Nie mamy wpływu na to, w jaki sposób zdarzenia się układają. Można wierzyć, że nic nie dzieje się przypadkowo, lecz można także aż do ostatniej chwili żywić nadzieję, że istniejące rzeczy naprawdę mają swoje podłoże. Tego rodzaju przekonanie wyznawał Gang z Przypadku.

Na pierwszy rzut oka bohaterowie książki mogą wydawać się zwykłymi mieszkańcami Night City, walczącymi o przetrwanie w tym mieście lub chociażby uniknięcie konfliktów z gangami. Policja nie cieszy się tu dużym szacunkiem, a na ulicach, poza wpływowymi korporacjami, dominują różne mafie. Stwarza to łatwą okazję do wplątania się w tarapaty.

I takich osób poszukiwał fixer, potrzebujący ludzi do skradzenia ważnego kontenera, równie drogiego na czarnym rynku. Byli to zwyczajni, przypadkowi ludzie, których przeszłość zawierała odpowiednie, mroczne sekrety, zmuszające ich do uczestnictwa w akcji. Cel był prosty: ukraść kontener i wrócić do codziennych zajęć, unikając wywoływania sensacji.

To właśnie od tego punktu rozpoczyna się opowieść, osadzona w świecie znanym z gry “Cyberpunk 2077” – “Bez przypadku” autorstwa Rafała Kosika. Ze względu na moje duże zainteresowanie tym uniwersum, w ogóle nie zwróciłem uwagi, że to pierwszy raz, gdy czytam coś od tego autora. Z tego powodu nie będę się teraz koncentrował na ocenie samego warsztatu pisarskiego, ponieważ świat przedstawiony w książce opiera się na ściśle określonych zasadach. Za celowe uważam również niezagłębianie się w obszerną analizę gry stworzonej przez CD Projekt Red. Oczywiste jest, że powiązania między grą a książką są silne, jednak ta recenzja nie ma na celu opisywania samej gry.

Książka, poza aspektem fabularnym, prezentuje typowe problemy mieszkańców wielkiego miasta, jakim jest Night City – walkę o opłacenie czynszu, zmagania z codziennymi wyborami oraz unikanie utraty zmysłów w dobie cyberpsychotycznych zagrożeń. Przede wszystkim jednak skupia się na relacjach między postaciami, które, mimo trudności, zbliżają się do siebie. To umożliwia im przetrwanie oraz odbudowę wewnętrznej równowagi, choć cienie przeszłości ciągle nad nimi wiszą. Warto zauważyć, że przeszłość tych postaci ma fundamentalny wpływ na ich późniejsze decyzje i postępowanie.

Według mnie, książka zasługuje na wysoką ocenę. Nie tylko dlatego, że jej autorem jest Rafał Kosik, ceniony pisarz nagradzanych dzieł, lecz także ze względu na to, że wydaje się on doskonale rozumieć mechanizmy tego niezwykle mrocznego świata cyberpunkowego.

Jako dodatkowy efekt, po lekturze wróciłem do ponownego przejścia gry od CD Projekt Red, czerpiąc z niej na nowo ogromną przyjemność. Ciekawym aspektem jest również to, że postacie, które pojawiły się w książce, w grze niektórych z nich ujrzeliśmy tylko powierzchniowy wgląd w ich charaktery. Zatem to kolejna zaleta by sięgnąć po ten egzemplarz.
Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji zagrać w wymienioną grę, uważam, że sięgnięcie najpierw po tę książkę może być trafnym wyborem. Narracja w trzeciej osobie świetnie wprowadza czytelnika w mechanizmy Night City, ukazując, z kim lepiej nie wdawać się w konflikty.

Zachęcam również do zapoznania się z fragmentem książki, który dostępny jest na tej stronie: https://powergraph.pl/ksiazki/gatunki/fantastyka/cyberpunk-2077-bez-przypadku.html

Data wydania: 09/08/2023
Autor: Rafał Kosik
Format: 135 x 205 mm
Ilość stron: 460
Oprawa: twarda
ISBN: 9788366178984
Wydawnictwo: Powergraph

Czytam, oglądam, słucham i fotografuje. Jestem również głównym adminem strony oraz od czasu do czasu coś napiszę. Jeśli jest jakiś kłopot w użytkowaniu strony to śmiało pisz do mnie poprzez formularz kontaktowy na stronie. :-)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze