Podoba się?

Wyobraźcie sobie, że wstajecie rano, a wszyscy których znaliście wyprowadzili się do nowego, nieznanego wam miejsca. Trochę straszne prawda? W takiej sytuacji został postawiony pewien niedźwiedź, który przebudził się z zimowego snu. Większość jego przyjaciół, zwierząt z lasu, wybrała życie w dogodniejszej lokalizacji – mieście. Miś również zdecydował się przenieść, zwłaszcza gdy usłyszał o podgrzewanych jaskiniach oraz całej masie pysznego jedzenia. Niestety gdy jego byli sąsiedzi usłyszeli o planach fana miodu, zapanowało pośród nich poruszenie i lekki strach, że nie będzie potrafił wtopić się w tłum, a tym samym wpłynie na ich codzienność.
Ponieważ ogólnie wiadomą rzeczą jest, iż lepiej zapobiegać niż naprawiać daną sytuację lis, bóbr, borsuk, kuna i jastrząb zorganizowały zebranie i zdecydowały, że należy przepędzić niedźwiedzia z lasu, zanim ten napyta im wszystkim biedy. W tym samym czasie niczego nieświadomy miś dotarł do miasta i zaczął korzystać z jego uroków.

Autorką dowcipnej i pełnej omyłek książki dla dzieci jest niemiecka pisarka i ilustratorka Katja Gehrmann. Opowieść o misiu, który został potraktowany jak persona non grata, wpisano na listę Białych kruków (White Ravens), czyli zestawienie współcześnie interesujących i wartościowych książek dla dzieci, które rekomendowane są do przedstawienia światowym odbiorcom. W pełni rozumiem to odznaczenie, gdyż publikacja ta warta jest poznania nie tylko ze względu na ciekawą i humorystyczną przygodę, lecz również na stronę graficzną.

Fabuła książki jest dość prosta, miś podążą, śladem znajomych, gdyż zaciekawiły go informacje o tajemniczym mieście. Na miejscu zagaduje człowieka, a następnie ubiera porzucone przez niego kapelusz, okulary oraz torbę, by lepiej wtopić się w tło. Ze swojej strony robi tak naprawdę wszystko, by postarać się funkcjonować jak mieszczuch. Niestety jest to naiwne podejście, które prowadzi do różnych zabawnych dla czytelnika sytuacji. Przykładowo niedźwiedź trafia na tunel i mylnie zakłada, że jest on ogrzewaną jaskinią. Jak można się domyślić, służy on jednak do przejazdu pociągów i tylko dzięki szybkiej reakcji bobra, który przegryza drzewo, blokując tym samym trasę ciuchci, nie dochodzi do tragedii. Miodożerca bada jaskinię i ocenia ją jako mało wygodną na dłuższy odpoczynek. W ten sposób przebiega kilka wydarzeń: miś coś sprawdza i nieświadomie ładuje się w tarapaty, a jego leśni przyjaciele wyciągają go z nich, by ludzie nie zauważyli ich obecności. Niestety mieszkańcy szybko reagują na obecność lisa, bobra, kuny, jastrzębia i borsuka, więc możecie się domyślić, jaki jest koniec historii.

Zachwyca mnie, jak wiele elementów zawiera ta zaledwie 92 stronicowa opowieść. Jest naiwny i ciekawski miś, który stęskniony podąża śladem sąsiadów oraz pragnie poznać nowe miejsce. W kontrze do niego stoi wygodnicka ekipa zwierząt, która z bardzo egoistycznych pobudek ratuje niedźwiedzia z potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. W historii przewijają się oczywiście również mieszkańcy miasta, którzy mają bardzo realne reakcje (ogromnie przypadła mi do gustu scena z odwróceniem uwagi przez borsuka, gdyż ludzie, widząc takie stworzenie, z pewnością zareagowaliby, właśnie sięgając po telefony z aparatem). Sporo tutaj również humoru sytuacyjnego (na docenienie zasługuje fakt, że za każdym razem miś jest postrzegany jako dziwny typek, czyli jego przebranie i wtopienie się w tłum działa!), więc nawet dorośli, czytając tę książkę dziecku na głos, uśmiechną się pod nosem.

Wydawnictwo Dwie Siostry po raz kolejny dostarczyło nam interesującą, dziecięcą lekturę. Bardzo ładna od strony graficznej, w twardej oprawie z nieskomplikowaną, lecz równocześnie zabawną i przemyślaną historią, warta jest podsunięcia dzieciakom w wieku od trzech lub czterech lat. Jak zawsze jestem zachwycona i bardzo polecam!

Autor: Katja Gehrmann
ISBN: 978-83-8150-117-0
Liczba stron: 92
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry
Okładka: twarda

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze