Recenzja: „Krwawa kąpiel nad Krutynią” – Marta Matyszczak

Podoba się?

„Krwawa kąpiel nad Krutynią” - Marta Matyszczak„Krwawa kąpiel nad Krutynią” autorstwa Marty Matyszczak to trzeci tom cyklu „Kryminał z pazurem”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Rozalia Ginter wraz z kotami, córkami i mężem wyrusza na wakacje, ale nie jest to kierunek w stronę ciepłych krajów, gdzie beztrosko można by powylegiwać się na plaży, przyglądając skąpanemu w słońcu morzu. Weterynarka z rodziną wyrusza na spływ kajakowy Krutynią, całkiem niedaleko od Mikołajek, w których żyją i pracują. Jednak, jak na komedię kryminalną przystało, kobieta szybko trafia na trupa w wodzie, a jej mąż, komendant Paweł Ginter zostaje zaangażowany w prowadzenie śledztwa. Rozwikłanie sprawy morderstwa okazuje się nie być jedyną sprawą, jaką Rozalia ma do załatwienia w tej malowniczej okolicy.

Jeśli czytaliście poprzednie tomy cyklu, wiecie, że główną bohaterką opowiadanych w nim historii wcale nie jest pani weterynarz, a kotka Burbur, która na niejednym człowieku pazur już ostrzyła i udowodniła, iż zadzieranie z jej majestatem to ewidentne pchanie się w gips. Kocica ma pewne kronikarskie zapędy i, gdzie tylko jej się uda, spisuje swój pamiętniczek – a że rodzinka Ginterów swoje ma za uszami i często pakuje się w kryminalne przygody, Burbur ma co opisywać.

„Krwawa kąpiel nad Krutynią” obraca się wokół śmierci dwudziestokilkuletniej Nikoli. Dziewczyna niedawno wróciła do rodzinnej wsi z położonej na dalekiej północy szwedzkiej Osady, gdzie wyjechała do pracy. Szybko okazało się, że w jej z pozoru spokojnym życiu było więcej tajemnic oraz wrogów, niż można byłoby się spodziewać.

W tej odsłonie cyklu Rozalia Ginter wraz z Pawłem i Burbur zajmują się nie tylko sprawą śmierci Nikoli. Pani weterynarz prowadzi również własną krucjatę przeciwko znajomemu proboszczowi, a pomaga jej w tym nie kto inny jak pani mecenas nieznanego imienia acz dwojga nazwisk Potomek – Chojarska, którą spotkać można w cyklu „Kryminał pod psem” opowiadającym o przygodach kundelka Gucia i jego pana detektywa Solańskiego. „Krwawa kąpiel nad Krutynią” to swego rodzaju crossover tych dwóch serii, gdyż oprócz prawniczki swoje pięć minut znalazł również znienawidzony przez wszystkich dziennikarzyna Olek Szpon. Przyjemnie było zobaczyć owo połączenie historii i przyznaję, że wyczekiwałam na nie już od dawna.

„Krwawa kąpiel nad Krutynią” zawiera w sobie sporą dawkę humoru – w końcu mamy do czynienia z komedią kryminalna – który doskonale równoważy napięcie wywołane tymi mroczniejszymi elementami opowieści. Zabawne sytuacje kreują zarówno ludzcy, jak i futrzaści bohaterowie, a dodatkowo autorka śmiało wkłada w ich usta swoje poglądy na otaczający nas świat. Przyznaję, że najczęściej mocno się z nią zgadzam i zapewne jest to jeden z dodatkowych elementów, za które lubię jej twórczość.

„Krwawa kąpiel nad Krutynią” to nie tylko historia kryminalna. Jest także opowieścią o dojrzewaniu, relacjach rodzinnych, marzeniach i ich konfrontacji z rzeczywistością oraz zemście. O chęci wyrwania się z rodzinnego miasteczka, aby osiągnąć coś więcej, aniżeli ono oferuje, oraz o pragnieniu zobaczenia wielkiego świata. Wszystkie te wątki spleciono w zgrabną całość, sprawiając, że książkę czyta się z zaciekawieniem.

Marta Matyszczak lubi poznęcać się nad swoimi Czytelnikami, co udowodniła już w niejednokrotnie w finałach swoich powieści. „Krwawa kąpiel nad Krutynią” nie jest tu wyjątkiem i w kończy się cliffhangerem, który mocno zaskakuje i zmusza do zdobycia kolejnej odznaki w kategorii cierpliwość. Mam nadzieję, że te (oby) kilka miesięcy do premiery kolejnego tomu minie szybko i bezboleśnie.

„Krwawa kąpiel nad Krutynią” jest udaną kontynuacją cyklu, w której towarzystwie przyjemnie spędziłam kilka letnich wieczorów. Bawi, uczy, zaskakuje i pozwala oderwać się od codzienności. Spotkanie ze znanymi postaciami otula niczym kocyk, a duża dawka futrzastych bohaterów była tym, czym zawsze można mnie kupić. Czekam niecierpliwie na kolejny tom.

Autor: Marta Matyszczak
Cykl: Kryminał z pazurem
Tom: 3
Format: 195x125mm
Liczba stron: 304
Okładka: Oprawa miękka – broszurowa
ISBN: 978-83-271-6449-0
Cena okładkowa: 36,90 zł

Zły Wilk

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze