Podoba się?

Na wierszach Brzechwy wychowało się już wiele pokoleń i choć dyskutować można na temat ich aktualności (językowej i treściowej), nadal przyciągają one do siebie prostą rymowaną formą i często również zabawną fabułą. Tym razem Wydawnictwo Dwie Siostry zdecydowało się wznowić wydanie zbioru Brzechwy pt. Tańcowała igła z nitką w wersji z 1969 roku.

Zbiór zawiera 21 tekstów autorstwa Brzechwy. Znajdziecie pośród nich między innymi: rozterki żurawia i czapli, mocno współczesny Katar, zjazd krasnoludków, Zoo, zaproszoną na pierogi Stonogę, niegrzecznego Pomidora czy też tytułowe tańcowanie igły z nitką. Format książki to 20 x 19 cm, całość ma twardą oprawę oraz liczy sobie 48 stron.

Mimo treści skierowanej do najmłodszych, trzeba przyznać, że to, co graficznie przygotował Stanisław Zamecznik (podając za Wikipedią: architekt, artysta plastyk, wystawiennik, grafik, scenograf, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu), nie wszystkim może się podobać i zgodnie z tym, jak pisze sam wydawca, jest to raczej klasyka dla koneserów. Wyobrażam sobie, że taką książkę doceni starsze pokolenie, które zna to wydanie z młodości lub nie tylko odczuwa sympatię do pisarza, lecz interesuje się również sztuką. Proste kolaże wykorzystujące zdjęcia i figury geometryczne z pewnością nie są standardowymi ilustracjami we współczesnych historiach dla dzieci i mogą być dla młodszych czytelników wręcz nieciekawe.

Prywatnie bardzo doceniam powrót do starych wydań, gdyż uderzają one w sentymentalną nutę i z przyjemnością zaopatruję się w nie przede wszystkim dla własnej satysfakcji. Nie widzę również nic złego w czytaniu ich dzieciom (najwyżej powiedzą przecież, że im się rysunek nie podoba), jednak biorę poprawkę na to, że to, co ja kojarzę z dzieciństwem, niekoniecznie musi obudzić zainteresowanie u współczesnego pokolenia. Ze swojej strony polecam książkę Tańcowała igła z nitką przede wszystkim retro fanom, którzy podobnie jak ja mieli kiedyś styczność z tym wydaniem, ale nie posiadają go w swojej biblioteczce.

Tytuł: Tańcowała igła z nitką
Autor: Jan Brzechwa
Ilustracje: Stanisław Zamecznik
ISBN: 978-83-8150-177-4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze