Podoba się?

Papier toaletowy, wc, wanna, prysznic to tylko kilka z naszych stałych udogodnień, z których korzystamy już machinalnie i raczej nie zastanawiamy się, jak żyłoby się nam bez nich. Temat higieny jest jednak na tyle ciekawy, że za jego analizę zabrał się duet Piotr Socha wraz z Moniką Utnik-Strugałą. W wyniku ich wspólnej pracy wydawnictwo Dwie Siostry opublikowało książkę Brud. Cuchnąca historia higieny w teorii przeznaczoną dla młodszych odbiorców, w praktyce będącą fantastycznym kompendium wiedzy okraszonym kapitalnymi ilustracjami.

Książka składa się z 31 rozdziałów po kolei opowiadających nam o różnych elementach składających się na ogólnie znaną nam higienę. Publikację otwiera strona wstępu wyjaśniająca, dlaczego brud i walka z nim to tematyka nie tylko ciekawa, lecz również aktualna (czas powstawania tego tytułu pokrywa się z wybuchem pandemii COVID-19, więc autorzy dodatkowo wspominają w kilku miejscach również o niej). Kolejne 4 strony to cytaty dotyczące higieny, czystości oraz brudu wypowiadane na przestrzeni wieków przez różne osobistości. Aby uatrakcyjnić czytanie wspomnianych treści, umieszczono je w formie komiksowych dymków wypowiadanych przez konkretne postacie. Wśród przedstawionych osób znalazły się tutaj Elżbieta I, Święty Benedykt z Nursji, Mahatma Gandhi czy też Charles Perrault.

Pierwszy z rozdziałów to krótkie omówienie polskich frazeologizmów i wyrażeń powiązanych w brudem. Nie są to z pewnością wszystkie, jednak zdecydowanie umieszczono te najpopularniejsze wraz z wyjaśnieniem, skąd się wzięły. Od drugiego rozdziału czytelnik zostaje zabrany w podróż po epokach i krajach, które mniej lub bardziej miały swoje rytuały lub też zasady związane z utrzymywaniem higieny. W częściach związanych ze starożytnością wspominano o Egipcie, Rzymie, Mezopotamii czy Grecji, a autorzy poruszają tematy takie jak łaźnie, kremy, szampony, perfumy czy wodociągi. Następnie przychodzi czas na średniowiecze oraz więcej informacji o brudzie, wstydzie czy też różnicach w postrzeganiu czystości przez różne religie. Następne rozdziały opowiadają więcej o obcinaniu włosów, chorobach i rozwoju medycyny nierozłącznie związanym z utrzymaniem higieny. Bardzo dużo dowiedzieć się również można w temacie paryskiego Wersalu, noszenia peruk oraz zadomowionych w nich gościach, a nawet trujących kosmetyków powodujących rany, które zakrywano większą dawką niezdrowych specyfików. Innym ciekawym tematem poruszonym w książce są czasy średniowieczne w odniesieniu do braku kanalizacji i związanym z tym smrodem oraz ekskrementami zalegającymi na ulicach miast i wsi. Osoby ceniące polskie ciekawostki z pewnością docenią historię o plicy polonicy oraz kołtunie możliwym do obejrzenia w jednym z naszych muzeów. Nie chcąc streszczać jednak całej książki dodam jeszcze, iż na tym, co wspomniałam, się nie kończy. Autorzy potraktowali temat bardzo kompleksowo, a lektura Brudu. Cuchnącej historii higieny dostarcza naprawdę wiele ciekawych informacji.

Opisywaną książkę cechuje z jednej strony przystępny język, z drugiej duża dawka merytorycznych informacji potwierdzonych na końcu spisem źródeł (który można wykorzystać do pogrzebania głębiej w poruszonych tematach). Chociaż publikacja przewidziana została dla dzieci i nastolatków, nawet jako dorosła osoba bawiłam się przy niej wyśmienicie. Z jednej strony dowiadywałam się sporo nowych rzeczy, z drugiej z zachwytem oglądałam wszystkie barwne ilustracje. Samo wydanie jak zawsze w przypadku wydawnictwa Dwie Siostry jest bardzo dopieszczone. Większy format, twarda oprawa, niesamowicie intensywna kolorystyka i idealnie współgrające z treścią grafiki powodują, że książkę tę warto mieć na półce nawet dla jej samego wyglądu (aczkolwiek zapewniam Was, że dla treści również!).

Jeśli szukacie niebanalnego prezentu, publikacji interesującej i równocześnie ładnej lub czegoś lekkiego, ale wnoszącego ciekawostki z historii dla siebie – to koniecznie zaopatrzcie się w Brud. Cuchnącą historię higieny. Lektura ta jest przyjemna, mądra oraz momentami zabawna. Nadaje się dla wszystkich w wieku od mniej więcej ośmiu lat.

Tytuł: Brud. Cuchnąca historia higieny
Autor: Monika Utnik-Strugała, Piotr Socha
ISBN: 978-83-8150-096-8
Oprawa: twarda
Liczba stron: 200
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

Inne teksty o książkach Wydawnictwa Dwie Siostry znajdziecie TUTAJ.

Jarka

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] zachwycającym spotkaniu z publikacją Brud od Wydawnictwa Dwie Siostry wiedziałam, że sięgnę również po inne tytuły stworzone przez […]