Podoba się?

Po zachwycającym spotkaniu z publikacją Brud od Wydawnictwa Dwie Siostry wiedziałam, że sięgnę również po inne tytuły stworzone przez Piotra Sochę. Tym razem na tapet trafiła książka o owadach, o których mówi się, że gdy wymrą, ludzkość upadnie w ciągu czterech kolejnych lat. Pszczoły to wielkoformatowa pozycja w twardej oprawie, bogata w piękne ilustracje opowiadające nam o tym, jak żyją znajomi i znajome Pszczółki Mai. Tak samo jak w przypadku Brudu jest to tytuł pełen nie tylko niesamowitych grafik, lecz również konkretnych informacji i zadziwiających ciekawostek.

Pszczoły liczą sobie 72 strony, na których dominują kolorowe obrazki okraszone jednym, ogólnym tytułem, zapowiadającym przedstawiane zagadnienie. Dowiadujemy się więc: jak zbudowane są owe pasiaste owady, jakie są ich rodzaje i czym się zajmują, kim jest pszczoła matka oraz jak wygląda rozmnażanie, taniec czy też zapylanie. Bardzo ciekawym jest, że twórcy zdecydowali się pokazać, jak pszczoły funkcjonowały w innych epokach: prehistorycznie jako towarzyszki dinozaurów, w starożytnym Egipcie, będąc czczonymi istotami powstałymi z łez bóstwa Ra, a nawet i w Grecji gdzie przecież miód był napojem bogów. Na tym nie kończy się jednak dawka informacji z przeszłości, gdyż następnie wspomniane zostaje o bartnictwie i prawie bartnym, by w końcu płynnie dojść do współczesnej budowli ula oraz stroju i pracy pszczelarza. W książce zawarto jeszcze sporo innych zagadnień dotyczących pszczół, więc lektura zabezpiecza czytających w pełen pakiet faktów na temat miododajnych owadów.

Co wyróżnia książkę od Wydawnictwa Dwie Siostry od każdej innej publikacji mówiącej o pracowitych zapylaczach, to z pewnością format (tytuł jest duży), świetne lekko komiksowe, barwne ilustracje doskonale obrazujące poruszany w konkretnym momencie temat oraz proste opisy. Mimo iż zastosowana czcionka jest niewielka i raczej sugerowałabym ową książkę podsunąć do samodzielnej lektury dziecku w wieku 8/9 lat – dorośli mogą sięgnąć po nią, by omówić pszczoły i ich rolę również z młodszymi pociechami (lub by przypomnieć co nieco sobie – ciekawostki są bowiem w stanie zaskoczyć nawet dojrzałych czytelników).

Pszczoły to lektura informacyjna, bez fabuły lecz z niezwykle ważnymi dla funkcjonowania ludzi bohaterami. Gdyby nie wspomniane owady mielibyśmy sporo roboty z samodzielnym zapylaniem roślin (o czym również jest w publikacji mowa), a już teraz nie jest dobrze, gdyż masowe uprawy oraz stosowane środki chemiczne powodują zanikanie i wymieranie pszczół. Warto podsunąć tę publikację nie tylko własnym dzieciom, lecz również w ramach materiału edukacyjnego w szkole lub przedszkolu. W interesujący sposób przedstawiona wiedza zawsze zostaje na dłużej w głowie jej odbiorców. A może akurat ktoś z młodszego pokolenia przejmie się losem pszczół i wymyśli dla nich nowy sposób ochrony?

Tytuł: Pszczoły
Autor: Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
ISBN:  978-83-8150-265-8
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze