Podoba się?

Klasyki literatury mają to do siebie, że często o nich słyszymy, otrzymujemy różne nawiązania wplecione w inne dzieła kultury, ale nie zawsze sami w pełni je znamy. Doktor Jekyll i pan Hyde to w moim przypadku idealny przykład znanej mi historii, ale tylko z innych podań, nigdy z oryginału. Wydawnictwo Dwie Siostry zdecydowało się wydać ową klasyczną powieść w ramach swojej nowej serii Świeżym okiem, w której poprawiane są błędy tłumaczeniowe sprzed lat oraz dobrana jest podkreślająca dzieło warstwa graficzna.

Doktor Jekyll i pan Hyde rozgrywa się w ponurym wiktoriańskim Londynie. Znany i lubiany doktor Jekyll wpada w towarzystwo specyficznego, mrocznego i tajemniczego mężczyzny Edwarda Hyde’a, którego przeszłość i powiązania są niesprecyzowane. Z dnia na dzień doktor decyduje się jednak obdarzyć nowego towarzysza pełnym zaufaniem oraz zapisać swój spadek, w razie gdyby magle zmarł. Nie wszyscy przechodzą nad tą sytuacją do porządku dziennego – stary znajomy Jekylla, prawnik John Gabriel Utterson, postanawia zbadać tę nietypową sprawę. Niestety dziwne i obciążające Hyde’a wydarzenia mnożą się, a dodatkowo za każdym razem zaangażowany w nie jest w jakimś stopniu także Jekyll.

Dzieło Roberta Louisa Stevensona jest z jednej strony niesamowitą powieścią kryminalno -detektywistyczną, z drugiej historią o dwoistości ludzkiej natury. Jest wiele interpretacji tej książki, jednak najczęściej mówi się o niej właśnie w kontekście wewnętrznej walki dobra i ze złem. Przyznać muszę, iż autor doskonale zobrazował różnice charakterów i zachowań Jekylla i Hyde’a, a dodatkowo zadbał także o przedstawienie kontrastu w postrzeganiu obu mężczyzn przez innych ludzi. Czytelnik nie ma absolutnie żadnego problemu z wyobrażeniem sobie tych najważniejszych postaci, mimo iż to nie z ich perspektywy opowiadana jest fabuła. Warto wspomnieć też, że chociaż to Hyde z założenia jest tym negatywnym, to przecież pycha Jekylla jest powodem zaistnienia wszystkich opisanych wydarzeń.

Owa gotycka nowela przerażała i równocześnie przyciągała do siebie czytelników w czasach swego pierwszego wydania, lecz również i teraz ma szansę zgromadzić wokół siebie nowych fanów. Chociaż historia o dwóch osobowościach w jednym człowieku w dużej mierze kojarzyć się może współczesnym przede wszystkim z Marvelowskim Hulkiem, to Jekyll i Hyde mimo pozornego podobieństwa prezentują całkiem inną ligę. Tu nie ma mowy o bezmyślnym niszczeniu obiektów, a raczej o urealnieniu swoich złych, mrocznych fantazji i pragnień oraz o wewnętrznej walce z nimi.

W przypadku wydania od Dwóch Sióstr należy oczywiście wspomnieć o sferze graficznej. Ilustracje w wykonaniu brazylijskiego artysty Adão Iturrusgarai są niesamowite. Ich ekspresyjność oraz niestandardowość wyrażana przeplataniem się kolażu z rysunkami i malunkami bardzo mocno podkreślają mroczny charakter historii, równocześnie nadając jej trochę świeższego charakteru (były one oryginalnie wykorzystane w wydaniu brazylijskim w 2020 roku).

Lektura tej książki nie kończy się wraz z ostatnią stroną. Gwarantuję, iż osoby, którym spodoba się ta powieść, poświęcą jeszcze sporo czasu na doczytywaniu wspomnianych wcześniej licznych interpretacji. Podsumowując, stwierdzam też, że wydawnictwo miało wyśmienity pomysł, by skorzystać z grafik z rynku brazyliskiego, gdyż w połączeniu z ową klasyczną książką dodają jej jeszcze mocniejszego i ciekawszego wydźwięku.

Tytuł: Doktor Jekyll i pan Hyde
Autor: Robert Louis Stevenson
Ilustracje: Adão Iturrusgarai
ISBN: 978-83-8150-238-2
Oprawa: twarda
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze