Podoba się?

Myszka Pola i króliczek Piotruś to dwoje przyjaciół, którzy chętnie spędzają wspólnie czas. Jak na dzieci przystało, sporo się bawią oraz doświadczają pierwszych emocji wywołanych różnymi sytuacjami. Wydawnictwo Wilga wydało właśnie na naszym rynku dwie urocze i mądre historie o Poli i Piotrusiu, idealne dla najmłodszych czytelników.

Książeczka Pola i Piotruś. Hulajnoga daje nam wgląd we wspólne wyjście zwierzątek na dwór. Pola zabiera ze sobą wózek z pluszową żabką, z kolei Piotruś jeździ na tytułowej hulajnodze. Dziewczynka szybko odkrywa, iż również chciałaby skorzystać z wehikułu kolegi, więc bez pytania zabiera mu go i odjeżdża. Niestety początkowo przyjemna jazda szybko kończy się niewielkim wypadkiem – Pola przewraca się i rozbija kolano. Piotruś, jak na prawdziwego przyjaciela przystało, rusza poszkodowanej na ratunek. Po otrzymaniu pierwszej pomocy myszka reflektuje się, że źle postąpiła, przeprasza więc przyjaciela i wspólnie bawią się dalej.

Książeczek o nauce korzystania z nocnika jest na naszym rynku sporo – jednak brakowało mi tak nienachalnie przedstawionej jak właśnie Pola i Piotruś. Plama. Tym razem trafiamy do domu myszki, gdzie bohaterowie spędzają dzień na wspólnych zabawach. W trakcie oczywiście męczą się, jedzą i piją. Niespodziewanie na podłodze pojawia się plama, ponieważ Piotruś zapomniał, iż należy czasami skorzystać z toalety. Pola bez problemu sprząta po koledze, dzieli się z nim swoimi czystymi ubraniami i przechodzi nad wydarzeniem do porządku dziennego, dalej korzystając z możliwości zabawy we dwoje.

Niemiecki ilustrator Axel Schaffler znany jest polskim czytelnikom i czytelniczkom z kilku wydanych już na naszym rynku pozycji dla dzieci. Serca wielu pociech podbiły szczególnie tytuły stworzone wspólnie z Julią Donaldson, jednak dzięki wspomnianemu wydawnictwu Wilga teraz poznać możemy również wyniki jego współpracy z Camillą Reid.

Obie książeczki o Piotrusiu i Poli to pięknie publikacje w sztywnych oprawach. Ich większy format pozwala docenić barwne i pełne istotnych dla dzieci detali ilustracje, a także zaangażować pociechy po skończonej lekturze (np. w opisywanie, co znajduje się w pokoju Poli). Pod kątem fabularnym historie są krótkie, konkretne i mądre. Przedstawiają wzorcowe zachowania takie jak niesienie pomocy czy przepraszanie. Przykłady sytuacji wybrane przez autorkę są z jednej strony bardzo proste, z drugiej dosadne w swojej wymowie. Zabranie hulajnogi mogło się przecież rozwinąć w stronę kłótni i niezgody, a popuszczenie w trakcie zabawy łatwo było obrócić w scenę pełną pogardy czy wyśmiania. Te historie bardzo zgrywają się ze współczesnym podejściem do wychowania w duchu bliskości oraz pozytywnych emocji. Stawiają na komunikację i budowanie zdrowych relacji, a to w nie każdej książce dla dzieci ma miejsce. Co szczególnie mi się podobało – to fakt, że Pola dała Piotrusiowi swoje sukienki do ubrania, gdy chłopczyk zmoczył własne i absolutnie nie padło stwierdzenie, że to przecież ubranie dziewczynki. Zachowanie przedstawiono bardzo naturalne – zamieniamy mokre na suche i bawimy się dalej – tak właśnie funkcjonują dzieci.

Z całego serca polecam te nowości, jeśli szukacie książek z wartościowym przekazem dla swoich dzieci.

Tytuł: Pola i Piotruś. Plama
Autor: Camilla Reid
ISBN: 978-83-280-9146-7
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Wydawnictwo: Wilga
Data premiery: 23.03.2022

Tytuł: Pola i Piotruś. Hulajnoga
Autor: Camilla Reid
ISBN: 978-83-280-9147-4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Wydawnictwo: Wilga
Data premiery: 23.03.2022

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze