„Pragnę więcej” – Marta Krajewska – recenzja

Podoba się?

„Pragnę więcej”„Pragnę więcej” autorstwa Marty Krajewskiej to powieść erotyczna osadzona w świecie Wilczej Doliny. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Lipstick Books.

Cóż, przyznam, że ominął mnie szał kilkudziesięciu odcieni Greya, a 365 dni kojarzy mi się wyłącznie z kalendarzem. Nie stało się tak z powodu nieodpowiedniej kategorii wiekowej czy potencjalnego zawstydzenia. Po prostu uważałam, że literatura tego typu nie należy do zbyt oryginalnych, a fabuła, jeśli w ogóle istnieje, sprowadza się do jednego. Tak więc miałam pewną rozterkę, czy sięgnąć po „Pragnę więcej”. Jednak sympatia jaką darzę cykl o opiekunce Vendzie i wilkarze DaWernie zwyciężyła i zdecydowałam się zapoznać z tą książką.

Jak już wspomniałam, Marta Krajewska po raz kolejny zabiera Czytelnika do Wilczej Doliny. Skrytej gdzieś u podnóża gór słowiańskiej osady, której bliskość jeziora dodaje malowniczego uroku. Mieszkają tu dwie główne bohaterki – młodziutka Jaruna oraz trochę starsza Sułka i to z ich perspektywy poznajemy przedstawione przez autorkę wydarzenia.

Jara, córka wikliniarza, wchodzi w dorosłość – zaplecione włosy, poważne imię, coraz mniej czasu na zabawy z rówieśnikami. Zmienia się jej ciało, myśli coraz częściej krążą wokół innych niż dziecinne tematy, a instynkty dają o sobie znać. Natomiast Sułka, kilka lat starsza córka bartnika, ze złamanym sercem wbiega w świat cielesnych uciech. Świadoma, czego chce od płci przeciwnej, a czego jej w życiu nie potrzeba, zupełnie różni się od swojej młodszej koleżanki.

Sięgając po literaturę tego typu, spodziewamy się scen erotycznych. Jednak z tymi w powieściach bywa różnie. Nie są czymś, co wychodzi wszystkim autorkom i autorom. Niejednokrotnie spotkałam się ze sprawnie napisanymi książkami z różnych gatunków, które zdecydowanie traciły na jakości w tych bardziej zmysłowych fragmentach. Albo stawały się wulgarne, albo po prostu brakowało w nich finezji w poczynaniach bohaterów. Jednakże Marta Krajewska serwuje Czytelnikowi wykreowane ze smakiem erotyczne momenty. Nie epatuje zbędnie seksem, choć ze względu na gatunek literacki mogłaby sobie na to pozwolić. Zamiast tego stawia zdecydowanie na jakość, nie na ilość.

„Pragnę więcej” to również historia o poznawaniu siebie, dorastaniu psychicznym oraz fizycznym. Opowieść o pierwszych miłościach, zawodach, rozczarowaniach czy też o posłuszeństwu wobec woli rodziców. Autorce w bardzo realistyczny sposób udało się ukazać rozterki młodych ludzi wchodzących w życie seksualne. Obawy o bycie zaakceptowanym przez partnera, strach przed odmiennością czy różne wizje przyszłego związku są tym, z czym zmagać się muszą wykreowani przez Krajewską bohaterowie. Spora część poruszanych przez autorkę tematów jest aktualna po dziś dzień, a przecież obecnie z pewnością mamy większe możliwości poszerzania wiedzy w tym zakresie.

Fabuła „Pragnę więcej” nie obraca się wyłącznie wokół życia erotycznego Słowian. Marta Krajewska w ciekawy sposób ukazuje funkcjonowanie średniowiecznej, słowiańskiej osady, zręcznie wplatając te elementy w zaplanowaną przez siebie opowieść. Mamy szansę przyjrzeć się bliżej obrzędom, sposobom leczenia, zabawom, jak również codziennym pracom mocno uzależnionym od zmieniającymi się pór roku.

Stworzone przez Martę Krajewską postacie – te z głównego oraz dalszego planu – są pełnowymiarowe, nie brakuje w nich emocji. Zarówno tych pozytywnych i negatywnych. Dwie główne bohaterki są od siebie skrajnie różne pod względem zachowania i charakteru. Choć obie tak naprawdę szukają szczęścia i miłości, dążą do tego w kompletnie odmienny sposób. Trudno mi wybrać, która z nich była postacią bardziej interesującą, gdyż obie miały ważną rolę do odegrania w przedstawionej historii.

„Pragnę więcej” to subtelna opowieść o miłości, zmysłowości, seksualności. Marta Krajewska po raz kolejny udowadnia, że wie, jak rozbudzić w Czytelniku ciekawość, a jej pomysły na świat Wilczej Doliny jeszcze się nie wyczerpały. Całość napisano nieszablonowo, przyjemnym dla odbiorcy stylem, co, w moim odczuciu, czyni „Pragnę więcej” wartą uwagi pozycją czytelniczą. Moje obawy się nie sprawdziły i chętnie poznałabym dalsze losy bohaterów.

Data premiery: 09.02.2022
Liczba stron: 320
Autor: Marta Krajewska
Format: 135 x 210
ISBN: 978-83-280-9113-9
Kategoria wydawcy: Romans
Typ okładki: miękka ze skrzydełkami

Zły Wilk

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze