Podoba się?

Harley Quinn znana jest czytelnikom z wielu różnych dzieł zarówno komiksowych, jak i filmowych czy też animacji. Tym razem otrzymujemy jej nastoletnią wersję, a co za tym idzie również związane z owym czasem rozterki.

Piękna katastrofa to kolejny komiks z serii DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+, czyli skierowany przede wszystkim do młodzieży. Postacie w niej przedstawiane mają z założenia poruszać tematy i problemy bliskie współczesnym nastolatkom, co w przypadku tytułów znanych mi z tego cyklu wychodzi zazwyczaj lepiej niż gorzej (oprócz Dicka Graysona, który zdecydowanie był komiksem mało udanym). Harley w najnowszym albumie o swoich przygodach zalicza niesamowite odświeżenie. Nie jest to już bowiem dorosła, doprowadzona najpierw do szaleństwa, a następnie cierpiąca w toksycznej relacji, poniżana kobieta, a dziewczyna zmagająca się z niesprawiedliwością losu, systemu oraz nierównościami społecznymi.

Harleen Quinzel prowadzi dość tułaczy tryb życia. Pozbawiona ojca, po tym jak jej matka podjęła się pracy na statku, zdecydowała się zamieszkać z babcią. Po ciężkiej podróży z kilkoma dolarami w kieszeni Quinzel dociera do mieszkania seniorki tylko po to, by dowiedzieć się, iż ta zmarła jakiś czas wcześniej. W mieszkaniu po babci dziewczyna poznaje jednak drag queen o przydomku Mama, z którą dogaduje się na tyle, iż trafia do jej najbliższego grona przyjaciół i współpracowników, czyli w końcu zostaje otoczona opieką. Również w szkole jej życie nabiera barw, dzięki nawiązaniu przyjaźni z młodą aktywistką, kochającą przyrodę – Ivy. Nastolatki buntują się przeciwko nierównemu traktowaniu i szybko znajdują wspólny język. Niestety wszystko sypie się w momencie, gdy znana i bogata rodzina Kane decyduje się zburzyć i odbudować według własnych zasad dzielnicę, w której mieszka ekipa Harleen. Nie tylko bliskie dziewczynie drag queen są zagrożone, lecz również mieszkańcy okolicy. W sprawę dodatkowo miesza się zamaskowany chłopak tytułujący się Jokerem i wciągający Quinzel w swoje podejrzane plany, motywowane chęcią wprowadzenia chaosu. Nastolatka stara się w owym niestabilnym środowisku odnaleźć swoje miejsce i wszystko wskazuje na to, iż nie będzie to rola obserwatora.

Już dawno nie czytałam tak emocjonującej historii o postaci, którą wydawało mi się, że znam i przerobiłam w każdy możliwy sposób. Tamaki i Pugh stworzyli opowieść z jednej strony wykorzystującą starych bohaterów z drugiej pokazującą ich całkowicie z innej strony. Harley w tym komiksie to lekko ekscentryczna dziewczyna, którą stale doświadcza los. Śmierć ojca, rabunek, czy też zagrożenie spadające na jej nową rodzinę, to wszystko wywołuje w dziewczynie wewnętrzny bunt. Nastolatka wraz z kolejnymi wydarzeniami coraz mocniej uczy się, iż o swoje zawsze należy walczyć, a rachunki można wyrównać argumentem siły. Wspaniałym podkreśleniem charakteru tej bohaterki i wszystkich targających nią emocji jest zastosowany w tym komiksie styl rysunku.
Szukanie swojej bajki to jednak nie jedyny poruszony w publikacji temat. Sporo pada tutaj również o niedocenianiu płci żeńskiej oraz oczywiście o gentryfikacji. Wszystko zostało jednak doskonale przemyślane, a kolejne wydarzenia spójnie się ze sobą łączą. Nie ma się w tym komiksie poczucia chaosu ani pobieżnego poruszenia ważnych kwestii. Jest to trudna i zarazem fascynująca historia dojrzewającej dziewczyny.

Harley Quinn w nastoletniej wersji to postać, o której chce się czytać niezależnie od posiadanego wieku. Całkiem nowe motywacje, świeży i niesamowity charakter oraz trudne realia pokazujące prawdziwe problemy społeczne nadają się na lekturę nie tylko dla grupy 13+, a fani DC oraz Harley wręcz powinni po nią sięgnąć. Prywatnie byłabym zachwycona, gdyby wyszła kontynuacja.

Scenariusz: Mariko Tamaki
Ilustracje: Steve Pugh
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Seria:DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
EAN: 9788328156050
Oprawa: miękka
Liczba stron: 200
Data wydania: 10.08.2022

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze