Recenzja: „Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” – Magdalena Kubasiewicz

Podoba się?

Recenzja: „Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” - Magdalena Kubasiewicz„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” autorstwa Magdaleny Kubasiewicz ponownie zabiera Czytelników do świata Polanii oraz przygód młodej magiczki Nataszy „Lady” Ladowskiej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.

Lady ma właśnie rozpocząć trzeci rok nauki na Collegium Magicae Uniwersytetu Jagiellońskiego. Choć humor nie do końca dopisuje Nataszy, dziewczyna liczy na to, że impreza z okazji inauguracji roku akademickiego poprawi jej nastrój, zwłaszcza iż ma odbyć się w miejscu na co dzień niedostępnym dla studentów. Jednak nic nie idzie zgodnie z planem i szybko okazuje się, że coś, co miało być niewinną zabawą, zaczyna zbierać śmiertelne żniwo, a młoda czarodziejka wraz z przyjaciółmi znajduje się w samym środku niebezpieczeństwa.

„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” w przeciwieństwie do poprzednich przygód Lady zawartych w książce „Czarodziejka z ulicy Reymonta”, która była zbiorem kilku opowiadań, stanowi pojedynczą, pełną historię, jednak cofa nieco Czytelnika w chronologii wydarzeń i umiejscowiona została pomiędzy pierwszym a drugim opowiadaniem zawartym w „Czarodziejce z ulicy Reymonta”. Jednak jeśli nie chcecie zapoznawać się z lekturą w takiej kolejności – nie ma problemu, osobiście nie wracałam do poprzedniej części i nie czuję, by cokolwiek mi umknęło lub było niezrozumiałe.

„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” to powrót bohaterów, których mogliśmy już poznać przy pierwszym spotkaniu z szalonymi wydarzeniami z życia Lady. Tym razem ona oraz Agnieszka, Grześ i Dobromir zwany Złomirem „bawią się” w domorosłych detektywów próbujących odkryć prawdę na temat tajemniczego zaginięcia ich koleżanki Oli. Jak nietrudno się domyślić szybko okazuje się, że sprawa należy do tych grubszych, a za sznurki pociągać mogą osoby wysoko postawione w magicznej hierarchii Polanii.

Najnowsza powieść Magdaleny Kubasiewicz zaczyna się z przytupem. Już wydarzenia zawarte w prologu trzymają Czytelnika w napięciu, a im dalej, tym więcej magii, niebezpieczeństw, ognistych pojedynków i walki na śmierć i życie. Autorka narzuca szybkie tempo wydarzeń, dzięki czemu fabuła nie jest zapchana zbędnymi wypełniaczami, zaś z każdą stroną chciałam wiedzieć, co będzie dalej, kto stoi za tymi wszystkimi zbrodniami i czy pozytywni bohaterowie wyjdą z tego cało. „Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” nie pozwala na nudę podczas lektury, tego możecie być pewni.

Magdalenie Kubasiewicz udało się również wiarygodnie przedstawić studenckie życie czasie roku akademickiego. Nauka, imprezy, narzekania na wykładowców to chyba wspólny element dla wszystkich żaków świata, nawet tych, którzy uczą się magii.

Główną bohaterką powieści „Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” jest Natasza „Lady” Ladowska. Nie będę ukrywać, że gdy pierwszy raz zapoznawałam się z perypetiami tej postaci, nie zyskała ona mojej największej sympatii. Jej malkontenctwo i brak pewności siebie irytował mnie dość mocno, a dodatkowa tajemniczość, jaką autorka otoczyła jej osobę, nie poprawiały ogólnego wrażenia. Jednak drugie spotkanie z Lady wypadło już znacznie lepiej. Chociaż Natasza wciąż ma w sobie wiele niepewności, to coraz częściej stara się z nią walczyć i przejmować inicjatywę w działaniach. Magdalena Kubasiewicz odsłoniła Czytelnikowi tym razem więcej na temat przeszłości dziewczyny – dowiadujemy się, dlaczego częściowo skrywa twarz za iluzją oraz jakie stosunki łączą ją z rodziną. To natomiast zdecydowanie rozjaśnia i tłumaczy zachowania młodej magiczki, pozwalając poczuć do Lady więcej sympatii.

Jeśli znacie już trochę lepiej twórczość Magdaleny Kubasiewicz i stęskniliście się za pewną postacią, która lubi ubierać się w bluzy, poszarpane jeansy i glany, a wiatr zrobi wszystko, o co go poprosi, to „Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” jest Waszym must read. Nie będziecie żałować.

„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” jest udanym powrotem do świata Polanii. Książka trzyma w napięciu, wywołuje dreszcze emocji, wciąga i zawiera w sobie bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Bohaterowie są interesujący, magia oraz jej możliwości wciąż intrygują, a przystępny styl i język sprawiają, że powieść czyta się naprawdę szybko. Mam nadzieję, że autorka pozwoli nam jeszcze spotkać mieszkańców Polanii i poznamy nowe teksty osadzone w tym uniwersum.

Data wydania: 24/01/2024
Format: 140 x 205 mm
Ilość stron: 304
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788383302966
Dostępne wersje: papierowa / ebook / audiobook
Cena detaliczna: 49,99 zł / ebook: 42,99 zł

Zły Wilk

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze