Recenzja: „Książę znikąd” Rochelle Hassan

Podoba się?

Recenzja: „Książę znikąd” Rochelle Hassan„Książę znikąd” autorstwa Rochelle Hassan to młodzieżowa powieść fantasy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nowa Baśń.

Roda ma dwanaście lat, wraz z matką i ciotką mieszka w otoczonym magiczną mgłą Brume. Wiedzie standardowe życie nastolatki – dom, szkoła, przyjaciele – aż do dnia, w którym zaczyna otrzymywać tajemnicze listy od jeszcze bardziej tajemniczego Anonima. Z chwilą odczytania pierwszego z nich i spotkaniu zmiennokształtnego Ignisa życie dziewczynki zmienia się nie do poznania.

Na przekór temu, by nie oceniać książki po okładce, to ona właśnie była tym, co przykuło moją uwagę i dzięki czemu nasz portal objął tę pozycję patronatem. Bo krukom się nie odmawia. Przygotowany przez wydawnictwo opis również zachęcał i, mimo że grupą docelową już dawno nie jestem, powieść wpadła w moje ręce.

Rochelle Hassan zabiera Czytelników do świata pełnego potworów, a przynajmniej tak twierdzi główna bohaterka. Miasta otacza mroźna mgła chroniąca ludzi przed niebezpieczeństwami, które czyhają za jej granicą. Podróżowanie między nimi jest drogie i skomplikowane, a obrońców wspierających śmiałków pozostało coraz mniej. Przyznaję, że autorka dała zaczątek intrygującemu uniwersum, jednak nie obraziłabym się, gdyby znacznie bardziej rozbudowała jego historię. Śledząc poczynania Rody i Ignisa, obserwujemy świat zastany takim, jakim jest, bez zgłębiania się w przyczyny takiego, a nie innego stanu rzeczy. Mam nadzieję, że w ten sposób Hassan pozostawiła sobie otwartą furtkę do tego, by móc w przyszłości powrócić do stworzonego przez siebie uniwersum i zaspokoić ciekawość odbiorców.

„Książę znikąd” to historia, w której znajdziecie niemal wszystko. Magia? Jest. Zmiennokształtni? Są. Smoki? Obecne. Fascynujące przygody i niebezpieczeństwa? A jakże! Podróże w czasie? Sam Doctor Who mógłby pozazdrościć. Jednocześnie mogłoby się wydawać, że taka porcja misz-maszu nie wyjdzie książce na dobre, jednak Rochelle Hassan sprawnie lawiruje pomiędzy możliwościami, splatając mocną oraz spójną nić historii. Jej pomysły nie są absurdalne czy nierealne, nawet pomimo całego “wibbly-wobbly, timey-wimey”. Wykreowani przez nią bohaterowie zachowują się w sposób adekwatny do swojego wieku, kierując się częściej sercem niż rozumem.

Teoretycznie „Książę znikąd” jest powieścią przeznaczoną dla Czytelników w wieku około dwunastu lat, jednak nie musicie się obawiać, że starsze osoby nie znajdą w niej nic dla siebie. Zawarty w niej przekaz jest uniwersalny i pasuje do każdego wieku. To historia o ciekawości, odwadze, przyjaźni, poświeceniu i często niełatwych wyborach. O dojrzewaniu i stawaniu się sobą mimo tego, jak inni próbowali nas ukształtować. Nie brakuje w niej również nadziei oraz walki, by przyszłość miała inny wzór niż ten, który już poznano.

„Książę znikąd” to powieść, której głównymi bohaterami jest dwoje nastolatków, którzy, jak już wspomniałam, zachowują się w sposób, na jaki wskazuje ich wiek. Mimo że poznali się niedawno między tą dwójką szybko nawiązuje się nić przyjaźni i razem ruszają w nieznaną przygodę. Co prawda każde z nich ma ku temu odmienny powód, ale nie od dziś wiadomo, że więcej można osiągnąć, grając w zespole niż solo. Oczywiście, jak to mają w zwyczaju nie tylko nastolatki, często ich poglądy są odmienne, jednak koniec końców zawsze wygrywa przyjaźń i oddanie drugiej stronie.

Rochelle Hassan wrzuciła do swojej powieści sporo pomysłu, część z nich całkiem oryginalnych, zaś w innych wyczuć można inspirację twórczością zarówno książkową czy filmowo-serialową. Na szczęście w żaden sposób nie wpływają one negatywnie na stworzona przez autorkę opowieść, szczególnie iż nie stanowią dosłownej kopii już kiedyś stworzonych historii.

„Książę znikąd” jest udaną powieścią fantasy, która wciągnie nie tylko młodego Czytelnika. Mam nadzieję, że powrócimy jeszcze kiedyś do Brume i przygód Rody oraz Ignisa, gdyż mają przed sobą bardzo szerokie perspektywy, zaś ja osobiście chętnie dowiedziałabym się więcej o przeszłości świata, który wyszedł spod pióra Rochelle Hassan.

Autor: Rochelle Hassan
Tytuł oryginalny: The Prince of Nowhere
Tłumacz: Danuta Górska
Stron: 296
Format: 135x205mm
Wydanie: 1
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-8203-279-6

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze