Recenzja: „Blizna” Juan Gómez-Jurado

Podoba się?

Recenzja: „Blizna” Juan Gómeza-Jurado„Blizna” autorstwa Juana Gómeza-Jurado to prequel cyklu o Antonii Scott i inspektorze Jonie Gutiérrezie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.

Simon Sax mieszka w Chicago i wraz z przyjacielem Tomem właśnie po raz kolejny próbuje znaleźć sponsora dla programu komputerowego, który stworzył. System, oczko w głowie informatyka, jest w stanie zrewolucjonizować zakupy internetowe, ale na jego dalszy rozwój potrzeba funduszy i to całkiem sporych. Chociaż Simonowi nie można odmówić geniuszu w sprawach programistycznych, jego życie prywatne dalekie jest od ideału, czego z pewnością nie ułatwia fobia społeczna, na którą cierpi mężczyzna. W końcu, niesiony falą częściowego sukcesu zawodowego, programista postanawia spróbować szczęścia w miłości. Przez Internet poznaje pochodzącą z Ukrainy dwudziestokilkuletnią Irinę i dość szybko zakochuje się w młodej kobiecie. Niestety nie wie, że nie jest ona tym, za kogo się podaje i wkrótce wywróci jego życie do góry nogami, lecz niekoniecznie w sposób, na jaki by liczył. Życie Simona i jego bliskich narażone zostaje na śmiertelne niebezpieczeństwo, a on sam wplątuje się w rozgrywki z rosyjską mafią.

Jeśli czytaliście powieści z cyklu o Antonii Scott i imię Irina wydaje się Wam znajome, macie rację. Ta bohaterka pojawia się w jego drugim tomie „Loba Negra. Czarna Wilczyca”. O ile tam Czytelnik dostaje tylko drobny wgląd w losy kobiety, tak „Blizna” gruntownie uzupełnia jej historię i luki z przeszłości. Dowiadujemy się, co skłoniło Irinę do zostania tym, kim się stała, co musiała zrobić oraz poświęcić, aby stać się tym, kim jest, jak również jakie konsekwencje – zwłaszcza w sferze psychicznej – cała sytuacja wywarła na tej postaci.

„Blizna” to opowieść o zemście, zdradzie, utraconym zaufaniu i poświęceniu. Nie brakuje w niej brutalności i okrucieństwa, Juan Gómez-Jurado już w cyklu o Czerwonej Królowej pokazał, że ten element fabuły nie jest mu obcy. W prequelu autor zawarł również opowieść o bezwarunkowej braterskiej miłości, zaangażowaniu i chęci znalezienia szczęścia – prywatnego oraz zawodowego.

„Blizna” to powieść, która trzyma w napięciu już od pierwszych stron. Najpierw wraz z Simonem przeżywamy emocje związane z jego pracą, później czekamy w napięciu, czy zdoła podołać nowemu zadaniu, od którego zależy przyszłość stworzonego przezeń programu. W międzyczasie poznajemy historię Iriny i wraz z bohaterami wplątujemy się w kryminalne wydarzenia. Narracja prowadzona zarówno z punktu widzenia Simona i młodej kobiety przeplata się i splata, wywołując ciarki i głód poznania, co stanie się dalej i kto zostanie zwycięzcą. Zakładając, iż w ogóle istnieją takowi, gdy sprawa dotyczy zemsty.

Juan Gómez-Jurado wie, jak stworzyć ciekawych i wielowymiarowych bohaterów, a „Blizna” nie jest pod tym względem wyjątkiem. Simon, opiekuńczy, lecz zagubiony w sferze relacji międzyludzkich wzbudza sympatię i w pewnym sensie współczucie. Irina zaś, mimo że ma się świadomość, iż wykorzystała mężczyznę, by osiągnąć swoje cele, a zabijanie nie jest jej obce, również wywołuje w Czytelniku współczucie, ale innego rodzaju niż to dla informatyka. To ten rodzaj uczuć zarezerwowany dla osób, o których wiemy, że straciły wszystko i przeszły piekło, połączone z pewnym rozgrzeszeniem za czyny, jakie popełnią.

Juan Gómez-Jurado bawi się z Czytelnikiem. Stworzone przez autora wątki zwodzą i pozwalają wyciągać zbyt pochopne wnioski. Powieść napisana jest, pomimo poruszanych tematów, przyjemnym stylem i rytmem. Język nie jest skomplikowany, w treści odnaleźć można nawiązania do rzeczywistych wydarzeń, a przedstawione wątki, choć mogą wydawać się nierealne są całkiem rzeczywiste. Przypuszczam, że nam, mieszkającym w tej części Europy, przez lata otoczonym „opieką” Związku Radzieckiego, łatwiej uwierzyć w ich prawdziwość.

„Blizna” to udany powrót do twórczości Juana Gómeza-Jurado. Chociaż powieść stanowi prequel do cyklu o Antonii Scott, nie musicie go znać – ta bohaterka w ogóle nie pojawia się na kartach powieści – a książka stanowi samodzielną historię. Spędziłam z nią dobrze czas i podobał mi się zabieg rozwinięcia losów tajemniczej Iriny poznanej w „Loba Negra. Czarna Wilczyca”.

Data wydania: 15/02/2024
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Format: 140 x 205 mm
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788383304380
Seria: Antonia Scott, tom: 0.5
Dostępne wersje: papierowa / ebook / audiobook
Cena detaliczna: 54,99 zł / ebook: 44,99 zł

Zły Wilk

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze